Najnowsze newsy

Siatkówka » Reprezentacje » Liga Światowa

Liga Światowa | 2008-06-26 07:57:12 | Nadesłał: Weronika Grabowska | Źrodlo: pls.pl

Z Japonią było na styk

Fot.: Magdalena Kudzia

W niedzielę rozgrywki 19. edycji Ligi Światowej osiągną półmetek. W trzecim weekendzie Polska spotka się w Tokio z Japonią. W drugiej parze grupy D Chiny podejmą rewelacyjnego lidera tabeli Egipt.

"Egipt w ostatnich dwóch latach wykonał ogromny postęp - powiedział trener Chin Zhou Jianan. - Obecnie prezentuje się jako solidny zespół, który potrafi zmusić do wysiłku nawet najmocniejsze ekipy. My oczywiście przygotowujemy się do igrzysk w Pekinie. W turnieju olimpijskim mamy zaprezentować najlepszą formę." W podobnym duchu wypowiadają się inni trenerzy m.in. Alojzy Świderek.

"Liczy się dla nas cel nadrzędny, myślimy o turnieju olimpijskim, a nie konkretnym meczu - powiedział Alojzy Świderek. - Japonia, podobnie jak nasz poprzedni rywal, prezentuje typowy azjatycki styl gry. Przy dobrym przyjęciu Japończycy potrafią grać bardzo szybko i zaskakiwać rywala. Przypomnę, że w latach poprzednich nie grało się nam zbyt łatwo przeciwko Japonii." Oba zespoły spotkały się też w mistrzostwach świata w 2006 roku i wówczas Polska odniosła łatwe zwycięstwo.

Do dwunastu zawodników, którzy grali w meczach z Chinami, dołączyło trzech naszych czołowych graczy - Paweł Zagumny, Sebastian Świderski i Krzysztof Ignaczak. Można założyć, że wyjściowa szóstka będzie podobna do tej, która w Espinho wywalczyła olimpijski awans. Z grona podstawowych zawodników w reprezentacji Polski zabraknie tylko Michała Winiarskiego.

Polacy i Japończycy jako jedni z ostatnich zdobyli olimpijskie paszporty. Nasz zespół dokonał 1 czerwca, rywale kilka dni później. Nic też dziwnego, że po tych wynikach obniżka formy może być całkiem naturalną.

"Niezależnie od tego jak to banalnie zabrzmi każdy mecz jest do wygrania i do przegrania - mówi Alojzy Świderek. - Trzeba po prostu walczyć. Nikt już się nie podda, nie położy się czekając na egzekucję. Poprzednie spotkania w Lidze Światowej pomiędzy Polską i Japonią były na styk. Teraz może być podobnie."

Japończycy na przełomie lat 60. i 70. byli niedościgłym wzorem dla wielu reprezentacji świata również polskiej barw której bronił Alojzy Świderek. "Siatkarze Japonii nie poszli do przodu, zatrzymali się w rozwoju - mówi II trener reprezentacji Polski. - Pozostali przy tamtej siatkówce, ładnej dla oka, ale nieskutecznej."

Mecze Polska - Japonia w Lidze Światowej

2004
5.6.Matsumoto: Japonia - Polska
1:3 (25:22, 27:29, 16:25, 22:25)
6.6.Matsumoto: Japonia - Polska
2:3 (21:25, 30:28, 32:34, 25:23, 7:15)

18.6.Katowice: Polska - Japonia
3:0 (29:27, 25:19, 25:20)
19.6.Katowice: Polska - Japonia
3:0 (25:13, 30:28, 25:21)

2006
5.8.Funabashi: Japonia - Polska
2:3 (19:25, 28:30, 25:21, 25:18, 20:22)
6.8.Funabashi: Japonia - Polska
0:3 (33:35, 21:25, 17:25)

19.8.Poznań: Polska - Japonia
3:1 (24:26, 25:23, 25:23, 25:13)
20.8.Poznań: Polska - Japonia
3:2 (22:25, 25:18, 25:19, 23:25, 22:20)

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane