Najnowsze newsy

Siatkówka » Puchar Polski

Puchar Polski | 2019-03-06 18:57:38 | Nadesłał: Danka Albrecht | Źrodlo: pzps.pl

Grot Budowlani Łódź spróbują powtórzyć zeszłoroczny sukces w PP

Fot.: Anna Szłapa

W weekend w Nysie odbędzie turniej finałowy Pucharu Polski kobiet. Jedną z drużyn rywalizujących o trofeum są Grot Budowlani Łódź. Łodzianki dwukrotnie wygrały pucharowe rozgrywki.

Historia Grotu Budowlanych Łódź jest nierozerwalnie związana z KS Budowlanymi, z którego w latach 70. minionego wieku wydzielono sekcję siatkarską. Pierwsze lata nie przyniosły jednak sukcesów, a jedynym osiągnięciem był awans do II Ligi siatkarek. Prawdopodobnie z tego powodu sekcja siatkówki została zamknięta a klub skupił się na innych dyscyplinach.

Potrzeba było wielu lat, by ponownie spróbowano obudzić łódzką siatkówkę. W 2005 roku Zarząd reaktywowanych Budowlanych Łódź wyznaczył sobie długofalowe cele – awans w przeciągu trzech najbliższych sezonów do najwyższej klasy rozgrywkowej. Póki, co jednak w sezonie 2006/2007 zespół rywalizował w III Lidze, przez którą przemkną jak burza, wygrywając wszystkie mecze bez straty seta. Takie osiągnięcie pozwoliło jeszcze śmielej marzyć o grze w ekstraklasie. Tym bardziej, że w kolejnym sezonie Budowlane znalazły się w najlepszej „dwunastce” Pucharu Polski, jako jedyny drugoligowiec. Równie dobrze poradziły sobie w lidze wygrywając 21 z 22 spotkań i tym samym, gwarantując sobie awans do zaplecza profesjonalnej ligi.

Sezon 2008/2009 był sezonem „na przeczekanie” a głównym celem był awans do PlusLigi Kobiet. W Pucharze Polski łodzianki dotarły do 5.rundy. Przedsezonowe założenia udało się jednak zrealizować i Grot Budowlani zapewnili sobie grę w ekstraklasie.

Kolejny sezon przyniósł zawodniczkom z Łodzi pierwszy w historii złoty medal Pucharu Polski, kiedy to w finale wygrały 3:1 nad Muszynianką Muszyną. W Lidze nie wiodło im się jednak tak dobrze i nie udało im się zdobyć jakiegokolwiek krążka. Następne lata nie przyniosły spektakularnych osiągnięć, a łodzianki plasowały się w połowie tabeli. W Pucharze Polski dwukrotnie kończyły zmagania na etapie ćwierćfinałów (2011, 2012) i także dwukrotnie udało im się awansować do półfinałów zmagań (2015, 2016). W drodze po złoto powstrzymały ich odpowiednio PGE Atom Trefl Sopot i Chemik Police.

W ciągu dwóch ostatnich sezonów Grot Budowalni Łódź wpisał się do czołówki klubów siatkarskich w Polsce. Drużyna prowadzona przez Błażej Krzyształowicza sięgnęła w tym czasie po dwa medale mistrzostw Polski (srebro – 2017 i brąz - 2018) a także „krążki” wywalczone w Pucharze Polski. Najwięcej emocji wzbudzał jednak zeszłoroczny finał pucharowych rozgrywek w którym spotkały się dwie ekipy z Łodzi. „Łódzkie derby” zakończyły się efektownym zwycięstwem 3:0 Grotu Budowlanych Łódź nad ŁKS Commercecon Łódź. W tym sezonie możliwy jest podobny scenariusz bowiem obie ekipy zagrają w oddzielnych półfinałach i jeśli wygrają, znów zmierzą się ze sobą o złote medale.

W ½ PP na Grot Budowlanych czeka Chemik Police. W tym sezonie obie drużyn spotkały się ze sobą trzykrotnie – dwa razy w Lidze Siatkówki Kobiet i raz w rywalizacji o Superpuchar. Obydwa spotkania ekstraklasy zakończyły się w tie-breaku – raz wygrały zawodniczki Budowlanych, natomiast rewanż padł łupem Chemika, a to może być zapowiedzią bardzo emocjonującego spotkania w PP. Superpuchar trafił z kolei w ręce łodzianek i to daje im minimalną, mentalną przewagę nad rywalkami.

Występy Grot Budowlanych Łódź w Pucharze Polski:

2008 – jako „drugoligowiec” awans do najlepszej „12”
2009 – jako „pierwszoligowiec”, rozgrywki PP zakończone w 5.rundzie
2010 – 1.miejsce (wygrana z Muszynianką Muszyną)
2011 – awans do ćwierćfinału (przegrana z Atomem Trefl Sopot)
2012 – awans do ćwierćfinału (przegrana z BKS Aluprof Bielsko-Białą)
2013 – rozgrywki PP zakończone w 6.rundzie
2014 – rozgrywki PP zakończone w 6.rundzie
2015 – awans do półfinału (przegrana z PGE Atomem Trefl Sopot)
2016 – awans do półfinału (przegrana z Chemikiem Police)
2017 – 2.miejsce (przegrana z Chemikiem Police)
2018 – 1.miejsce (wygrana z ŁKS Commercecon Łódź)

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane