Siatkówka » Mistrzostwa Świata Mężczyzn

Mistrzostwa Świata Mężczyzn | 2018-09-12 21:21:03 | Nadesłał: Katarzyna Cipcer | Źrodlo: inf. własna

MŚ, gr. D: Przetarcie szlaku przez Polaków

Zadanie wykonane. Tak krótko można podsumować pierwsze spotkanie biało-czerwonych na mistrzostwach świata rozgrywanych we Włoszech i Bułgarii. Po dwóch wygranych partiach zanosiło się na to, że w trzeciej Polacy postawią kropkę nad "i" i będą już myślami przy kolejnym spotkaniu. Swoją szansę wyczuli jednak Kubańczycy i zdołali doprowadzić do seta numer cztery. Tam, po nieco nerwowym początku, inicjatywę przejęli biało-czerwoni, nie pozwalając rywalom na zbytnie rozwinięcie skrzydeł i doprowadzenie do tie-breaka. Podopieczni trenera Heynena zrobili co do nich należy i zapisali na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Spotkanie rozpoczyna się od skutecznej akcji w wykonaniu Kubiaka (1:0). Drugie oczko dokłada Szalpuk. Polacy bardzo dobrze wprowadzają się do gry o obronę tytułu Mistrzów Świata i nieco dłuższa wymiana zostaje zwieńczona przez Kurka (6:2). Na pierwszej przerwie technicznej na koncie polskiej ekipy utrzymuje się wcześniej wypracowana przewaga (8:3). Na prawym skrzydle w kubańskiej ekipie punktuje Gutierrez (9:5). Znakomicie funkcjonuje biało-czerwony blok (13:7). Już na drugiej regulaminowej przerwie w tej partii różnica punktowa pomiędzy ekipami to aż osiem oczek na korzyść Polaków (16:8). Kubańczycy nie wystrzegają się błędów własnych, co pozwala polskiej ekipie na kontrolowanie przebiegu tej partii (17:9). Kontrę wyprowadzają kubańscy gracze, ale w dalszym ciągu w zdecydowanie lepszej sytuacji są Polacy (19:11). Polska ekipa zmierza powoli do zapisania na swoim koncie zwycięstwa w tej partii (21:13). Na zagrywce dobrze spisuje się Gutierrez i o przerwę dla swoich podopiecznych prosi trener Heynen (22:17). Pierwsza piłka setowa dla biało-czerwonych przychodzi wraz z błędem po stronie rywali (24:17). Partię wieńczy błąd Kubańczyków (25:18).

Po błędzie po kubańskiej stronie siatki na początku drugiej partii oczko więcej mają Polacy (2:1). Dobrze dziś spisuje się Kurek, który tym razem punktuje z prawego skrzydła (5:4). Na pierwszej przerwie technicznej na polskim koncie są już cztery punkty przewagi (8:4). Po powrocie na plac gry kubański blok obija Kurek, na co szybką odpowiedź ze środka siatki daje Alonso (9:5). Polacy, podobnie jak w poprzedniej partii, nie pozwalają swoim rywalom na odrobienie strat i spokojnie kontrolują rywalizację na parkiecie w Warnie (14:9). Polacy popełniają jednak błędy w przyjęciu, w czym Kubańczycy upatrują swoich szans na zniwelowanie nieco dystansu punktowego (15:12). Druga regulaminowa przerwa więcej wytchnienia daje jednak Polakom (16:12). Po powrocie na plac gry swoje nieprzeciętne umiejętności w ataku prezentuje Nowakowski (17:12). Na lewym skrzydle punktuje Szalpuk, a przez blok nie przebijają się Kubańczycy (20:16). W ataku myli się Yang i Polacy coraz śmielej patrzą w stronę trzeciego seta (22:17). Piłka setowa dla biało-czerwonych przychodzi wraz ze skuteczną zagrywką Szalpuka (24:18). Zmagania w tej partii kończą się udanym zagraniem Kubiaka (25:19).

As serwisowy Lopeza otwiera trzecią partię (0:1). W kolejnej akcji blokiem zatrzymany zostaje Kurek Szczęście sprzyja kubańskim siatkarzom (0:3). Polacy zdobywają pierwszy punkt ustawiając skuteczny blok na prawym skrzydle (1:3). Do remisu doprowadza kontra wykorzystana przez Szalpuka (3:3). Polacy błyskawicznie przejmują inicjatywę na parkiecie i o czas zmuszony jest poprosić szkoleniowiec reprezentacji Kuby (5:3). Serię biało-czerwonych przerywa skuteczne zagranie rywali (6:4). Przewaga po stronie Polaków nie utrzymała się zbyt długo i po błędzie dotknięcia siatki przez Szalpuka na tablicy wyników pojawia się remis (6:6). Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsi są Kubańczycy po skutecznym ataku Alonso ze środka siatki (7:8). Ręce kubańskich blokujących obija Kurek i Polacy mają oczko więcej na swoim koncie (10:9). Przy stanie 11:12 na wydarzenia boiskowe reaguje Vital Heynen. Pojedynczym blokiem popisuje się Kubiak, ale w kolejnej akcji zatrzymany zostaje Kurek (13:13). Polski atakujący podrażniony nieco poprzednim niepowodzeniem, w kolejnej akcji nie daje już szans kubańskim obrońcom. Kolejny punkt dokłada Kubiak i na drugiej regulaminowej przerwie biało-czerwoni mają minimalną przewagę (16:15). Kubańczycy nie mają się już gdzie cofnąć i próbują jeszcze popsuć nieco szyki polskiej ekipie (17:19). Przy stanie 17:20 o czas prosi poirytowany nieco szkoleniowiec Polaków. Różnice punktowe niweluje nieco Szalpuk (19:20). Dobra końcówka w wykonaniu Kubańczyków przynosi im piłkę setową (20:24). Do trzeciej partii doprowadza Lopez (21:25).

Błędy po polskiej stronie siatki na początku czwartej partii dają Kubańczykom dwa punkty (0:2). Dłuższa wymiana zakończona zostaje szczęśliwie dla kubańskich siatkarzy, którzy budują sobie przewagę (1:4). Blokiem zatrzymany zostaje Kubiak, a w kolejnej akcji popełnia błąd w przyjęciu i na wydarzenia boiskowe zmuszony jest zareagować szkoleniowiec biało-czerwonej drużyny (4:7). Pierwsza regulaminowa przerwa to już cztery oczka na korzyść kubańskich siatkarzy (4:8). Swoich środkowych stara się uruchomić Drzyzga i tym razem punktuje Nowakowski (6:8). Do remisu doprowadza wreszcie Kubiak (9:9). Punkt przewagi biało-czerwonym przynosi Kurek atakiem z prawego skrzydła (11:10). Polacy powracają do swojej dobrej gry i w odpowiednim momencie przejmują inicjatywę, odbierając tym samym Kubańczykom chęci do gry (14:10). Druga regulaminowa przerwa techniczna to już sześć oczek przewagi na koncie biało-czerwonych po znakomitej szarży (16:10). Polacy wiedzą o co toczy się gra i nie pozwalają dojść w tej chwili do głosu swoim rywalom (19:11). Znakomitą akcję ze środka drugiej linii wieńczy Kubiak i powoli można już myśleć o jutrzejszej potyczce z reprezentacją Portoryko (20:12). Piłka meczowa dla obrońców tytułu przychodzi wraz z zepsutą zagrywką Kubańczyków (24:13). Pierwszy mecz Polaków na mistrzostwach kończy się atakiem Schulza (25:14).

Polska – Kuba 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:14)

Składy zespołów:

Polska: Nowakowski, Kurek, Szaluk, Kubiak, Kochanowski, Drzyzga, Zatorski (L) oraz Schulz, Łomacz, Wojtaszek,

Kuba: Yang, Concepcion, Gutierrez, Goide, Alonso, Lopez Castro, Alvarez (L) oraz Johan Leon, Hererra;