Siatkówka » Mistrzostwa Europy mężczyzn

Mistrzostwa Europy mężczyzn | 2017-09-03 23:21:34 | Nadesłał: Katarzyna Cipcer | Źrodlo: inf. własna

ME: Złoto z Krakowa wywożą Rosjanie

Niesamowite widowisko sprawili dziś kibicom reprezentanci Rosji i Niemiec. Był to mecz godny finału. Pięciosetowy bój obfitował w wiele zwrotów akcji i nawet najwięksi malkontenci nie mogli narzekać na brak emocji. Rosjanie, jako faworyci dzisiejszej walki o złoto, musieli przeciwstawić się sile mocno zdeterminowanej reprezentacji Niemiec. Team prowadzony przez trenera Gianiego był już bardzo blisko pokonania Sbornej, ale nie pozwolił na to znakomicie dysponowany Mihaylov. I tak z Krakowa złoto wywożą Rosjanie, a Niemcy założą na swoich szyjach srebrne krążki.

Walka o złoto rozpoczyna się od zepsutej zagrywki w wykonaniu Kampy (0:1). Pierwszy punkt dla reprezentacji Niemiec zdobywa Krick (1:2). Bardzo długa wymiana zwieńczona zostaje blokiem na Grozerze i po rosyjskiej stronie siatki utrzymują się dwa oczka przewagi (2:4). Przy stanie 2:6 o przerwę dla swoich podopiecznych zmuszony jest poprosić trener Giani, ale po powrocie na boisko w polu serwisowym punktuje Volkov (2:7). Pierwsza przerwa techniczna w finałowym spotkaniu to cztery punkty przewagi ekipy Sbornej po błędzie Grozera (4:8). Na parkiecie nie radzi sobie atakujący reprezentacji Niemiec i to rywale z Rosji powiększają swoją przewagę (4:9). Niemiecki team stara się za wszelką cenę odrobić straty, ale Sborna nie zwalnia tempa swojej gry (9:12). Kiwką popisuje się Mihaylov po czym psuje swoją zagrywkę (10:13). Z lewego skrzydła punktuje Friomm, a blokiem popisuje się Bohme co znacznie niweluje różnice punktowe (12:14). Kolejna długa wymiana w tej partii kończy się szczęśliwie dla niemieckich siatkarzy (13:14). Do remisu doprowadza Grozer i tym razem swoich podopiecznych przywołuje do siebie trener Szlapnikow. Na drugiej regulaminowej przerwie minimalnie lepsi są Rosjanie po zepsutej zagrywce Fromma (15:16). Kontrę wykorzystuje Mihaylov, ale w kolejnej akcji błąd popełniają jego koledzy (16:17). W ekipie niemieckiej pojawiają się błędy własne, co natychmiast wykorzystują Rosjanie i po raz kolejny w tej partii musi reagować Andrea Giani (16:20). Ze środka drugiej linii punktuje Schott, ale na niewiele się to zdaje. Dobra zagrywka Zhigalova mocno przybliża Rosjan do sukcesu w tej partii (18:23). Piłka setowa dla teamu Sbornej przychodzi wraz z z kolejnym udanym zagraniem Mihaylova (19:24). Partię wieńczy atakujący rosyjskiej drużyny (19:25).

Drugą partię od zbudowania sobie dwóch punktów przewagi rozpoczynają Niemcy (2:0). Ze środka drugiej linii punktuje Fromm, ale kolejny dziś błąd popełnia Kaliberda, który na razie nie pomaga swojej drużynie (3:2). Szczęście jest przy Kricku, zdobywającym punkt bezpośrednio z zagrywki (6:2). Pierwsza przerwa techniczna to aż pięć oczek więcej po niemieckiej stronie siatki, a to za sprawą asa serwisowego w wykonaniu Grozera (8:3). Po raz kolejny w tym spotkaniu obie ekipy prezentują bardzo długą wymianę, która zakończona zostaje błędem Mihaylova (9:4). W ataku myli się Grozer i różnica punktowa nieco się zmniejsza (10:7). Dobrze w tym turnieju prezentuje się Krick, który zdobywa na swoje konto kolejny punkt (12:8). Po rosyjskiej stronie siatki zaczynają mnożyć się błędy własne, co pozwala rozwinąć skrzydła Niemcom. Na wydarzenia boiskowe reaguje trener Szlapnikow (14:8). Na drugiej regulaminowej przerwie w partii numer dwa w lepszej sytuacji są nasi zachodni sąsiedzi, którzy utrzymują wypracowaną wcześniej przewagę (16:10). Trener reprezentacji Rosji decyduje się na zmiany (18:12). Ze środka siatki punktuje Bohme, a w kolejnej akcji ręce rosyjskich blokujących obija Grozer i w tej partii bliżej sukcesu są Niemcy (20:12). Rosjanie starają się jeszcze dogonić rywali w tej partii, ale na to może być już za późno (23:15). Seria punktów rosyjskiej ekipy zmusza do reakcji trenera Gianiego (23:19). Piłka setowa dla niemieckiej ekipy przychodzi wraz ze skutecznym zagraniem Grozera (24:20). Rywalizację w tej partii kończy atakujący reprezentacji Niemiec (25:20).

Zepsutą zagrywką Kaliberdy wita nas trzecia partia (0:1). Ze środka siatki punktuje Krick, ale myli się w polu serwisowym (1:2). Punktowa zagrywka Grozera daje jego ekipie punkt przewagi (3:2). Coraz więcej stref w ataku obsługuje Kampa, a po drugiej stronie siatki punktuje Kurkaev (4:4). Blokiem zatrzymany zostaje niemiecki atakujący i Rosjanie prowadzą już różnicą dwóch punktów (5:7). Na pierwszej przerwie technicznej utrzymuje się wcześniejszy stan rywalizacji (6:8). Po powrocie na plac gry kontrę wykorzystują Rosjanie, powiększając tym samym swój dorobek punktowy (6:9). Przy stanie 6:10 swoich podopiecznych przywołuje do siebie Andrea Giani. Pojedynczy blok Niemców nie stanowi żadnej przeszkody dla rosyjskich siatkarzy (8:11). Spryt Grozera natychmiast niweluje różnice punktowe (11:12). Atakujący reprezentacji Niemiec nie traci mocy i doprowadza do remisu, zmuszając tym samym trenera Szlapnikowa do wykorzystania przysługującej mu przerwy (12:12). Błędy zaczyna popełniać błędy i w jego miejsce powraca na parkiet Berezhko (14:13). Druga regulaminowa przerwa nieco więcej wytchnienia daje ekipie Sbornej po ataku Volvicha ze środka siatki (15:16). Punktowa zagrywka Kampy pozwala Niemcom na wyjście na prowadzenie (17:16). Obie ekipy nawiązują niezwykle zaciętą i wyrównaną walkę w najważniejszej fazie seta (18:18). Żadna z drużyn nie zamierza odpuszczać i zabawa na parkiecie trwa w najlepsze (21:21). Przy stanie 21:23 o czas prosi trener Giani. Pierwsi w posiadaniu piłki setowej są Rosjanie (22:24). Zmagania w tej partii kończą się po ataku Mihaylova (22:25).

Nieczyste odbicie Kampy odgwizduje sędzia Maroszek w pierwszej akcji czwartego seta wielkiego finału Mistrzostw Europy (0:1). Do gry włącza się Kaliberda i wykorzystana przez niego kontra daje Niemcom dwa punkty przewagi (3:1). Blokiem zatrzymany zostaje Bohme i ma tablicy wyników pojawia się remis (5:5). Na pierwszej przerwie technicznej w nieco lepszej sytuacji są Niemcy po bloku Bohme na Kurkaevie (8:6). Ze środka drugiej linii w ataku piłkę daleko w aut posyła Fromm, a po drugiej stronie siatki nie mylą się Rosjanie (9:8). Bardzo długą akcję na swoją korzyść kończą Niemcy i na wydarzenia boiskowe szybko reaguje trener Szlapnikow, widząc, że sytuacja zaczyna się nieco wymykać spod kontroli (13:9). Już na drugiej przerwie technicznej przewaga niemieckiej ekipy urasta do siedmiu oczek po błędzie Berezhki (16:9). Wydaje się, że wypracowana przez Niemców przewaga pozwoli im na spokojne doprowadzenie do tie-breaka (19:11). Niemiecki blok jest w tej fazie seta nie do przejścia dla Rosjan (22:13). Piłka na wagę piątego seta dla podopiecznych trenera Gianiego przychodzi wraz z kolejną skuteczną akcję (24:16). Do najważniejszej partii doprowadza Grozer (25:17).

Tie-breaka otwiera Volvich (0:1). W kolejnej akcji blokiem zatrzymany zostaje Grozer. Pierwszy punkt dla Niemców zdobywa Krick (1:2). Na blok nadziewa się Kliuka i punkt przewagi ma niemiecka ekipa (3:2). Skuteczności nie gubi Grozer i przy stanie 5:2 o czas prosi mocno poirytowany trener Szlapnikow. Po powrocie na plac gry Sborna niemal błyskawicznie doprowadza do remisu (5:5). Przy zmianie stron w nieco lepszej sytuacji są niemieccy siatkarze po błędzie Mihaylova w ataku (8:7). Niesamowitym zbiciem popisuje się Grozer i obie ekipy walczą punkt za punkt (9:9). Przy stanie 9:10 swoich podopiecznych na krótką chwilę rozmowy wzywa trener Giani. Rosjanie zaczynają powiększać swoją przewagę i powoli zmierzają do końcowego sukcesu (9:12). Pierwsza piłka na wagę złotego medalu dla rosyjskiej ekipy przychodzi wraz z atakiem w wykonaniu Mihaylova (12:14). Zmagania w krakowskiej hali wieńczy nie kto inny, jak atakujący ekipy Sbornej (13:15).

Niemcy – Rosja 2:3 (19:25, 25:20, 22:25, 25:17, 13:15)

Składy zespołów:

Niemcy: Kampa, Grozer, Bohme, Fromm, Kaliberda, Krick, Zenger (L) oraz Schott, Hirsch, Zimmermann;

Rosja: Vlasov, Volvich, Grankin, Volkov, Mihaylov, Berezhko, Martyniuk (L) oraz Kliuka, Zhigalov, Butko, Kurkaev, Golubev (L);