Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi zagraniczne

Ligi zagraniczne | 2013-12-08 19:13:43 | Nadesłał: Magdalena Kudzia | Źrodlo: inf. własna

ETTA ogrywa Tiikerit w Kokkola, VaLePa i Loimu bez straty seta

Fot.: mestaruusliiga.fi

Kibice w Finlandii byli dzisiaj świadkami trzech niezwykle ciekawych pojedynków. W Sastamala VaLePa nie bez problemów pokonała Liiga-Riento Joensuu, natomiast Raision Loimu, również przed własną publicznością, po niezwykle emocjonującej walce ograło Rantaperkiön Isku Tampere. Trzecie starcie, do którego doszło w Kokkola, zakończyło się wygraną gości z Oulu, chociaż po dwóch premierowych odsłonach to "Tygrysy" prowadziły 2-0.

Niedzielne zmagania rozpoczął pojedynek w Sastamala pomiędzy zespołami VaLePa a Liiga-Riento. Na starcie więcej do powiedzenia mieli goście, którzy dość nieoczekiwanie dyktowali warunki gry i praktycznie przez całą premierową odsłonę utrzymywali się na niewielkim prowadzeniu. W samej końcówce sytuacja odwróciła się, jednak zwycięzcę kibice poznali dopiero po walce na przewagi. Ostatecznie 27:25 triumfowali podopieczni trenera Ugisa Krastinsa, którzy w najważniejszym momencie wykazali się większym spokojem i doświadczeniem. W następnym odsłonach goście z Joensuu nie poddawali się, jednak nie zdołali już nawiązać tak wyrównanej rywalizacji z faworyzowanym przeciwnikiem, jak wcześniej. Gracze VaLePa znacznie pewniej rozgrywali swoje akcje, a to przekładało się na wynik. Po nieco ponad godzinie gry gospodarze mogli cieszyć się z kolejnego zwycięstwa, które pozwala im zachować pozycję lidera.

Najwięcej punktów dla VaLePa zanotowali Olli Kunnari - 20 (17 atakiem przy 50% skuteczności, 2 blokiem i 1 z zagrywki) oraz Sjoerd Hoogendoorn - 19 (18 atakiem przy 56% skuteczności i 1 blokiem). Dla Riento 14 "oczek" zdobył Bojan Gluvajic (12 atakiem przy 41% skuteczności, 1 blokiem i 1 z zagrywki), a kolejnych 12 atakiem przy 35% skuteczności dołożył Joni Savimäki.


VaLePa - Liiga-Riento Joensuu 3:0 (27:25, 25:21, 25:18)

VaLePa: Aho (6), Esko (4), Karinen (6), Hoogendoorn (19), Venski (7), Kunnari (20), Korhonen (libero) oraz Tihumäki;

Riento: Pennanen (5), Schmitz (2), Savimäki (12), Bakalov (5), Gluvajic (14), Kaurto (7), Hakala (libero) oraz Räsänen, Louhela, Tikka (2).

____________________________________________________________________


W drugim spotkaniu Tiikerit podejmowało gości z Oulu. Grający bez uskarżającego się na bóle mięśni brzucha Olliego-Pekki Ojansivu aktualni mistrzowie kraju powoli wchodzili w mecz, przez co na starcie utrzymywała się gra punkt za punkt. Mniej więcej w połowie seta gospodarze zaczęli odjeżdżać rywalom, w czym duża zasługa Niklasa Seppänena, który rozgrywał bardzo udane zawody. Odsłonę atakiem po rękach rywali zakończył Tomi Mutka, a dodatkowo w siatkę wpadł Juha Keihäskoski (25:20).

Kolejną partię gracze ETTA rozpoczęli od mocnego uderzenia i po asie serwisowym Markku Huuskonena prowadzili 4:0. Miejscowi długo odrabiali straty, dopiero przed drugą przerwą techniczną udało im się doprowadzić do remisu 11:11. Od tego momentu dominacja "Tygrysów" powiększała się z każdą kolejną akcją, a główną bronią podopiecznych trenera Tommiego Tiilikainena był skuteczny blok. Ostatni punkt dał żółto-czarnym Tomi Rumpunen, który udanie ominął ścianę złożoną z rąk trzech przeciwników i posłał piłkę w pomarańczowe pole (25:20).

Przegrywający już 0-2 goście nie złożyli broni i po powrocie na parkiet po dłuższej przerwie ponownie rozpoczęli seta od kilkupunktowego prowadzenia. W przeciwieństwie do poprzednich partii, tym razem siatkarze z Oulu nie stracili koncentracji i nie pozwalali rywalom na zmniejszenie dzielącego oba zespoły dystansu. Blok, który wcześniej był mocną Tiikerit, teraz działał na korzyść przyjezdnych. W samej końcówce przy stanie 15:21 Anssi Hakala do spółki z Otto Viitalą zatrzymali Romansa Saussa, a chwilę później Ville Sorvoja popisał się udanym atakiem. Ten sam zawodnik dał swojej ekipie zwycięstwo 25:16, gdy ponownie nie wstrzymał ręki przy siatce.

Czwarty set również padł łupem gości, którzy kontynuowali dobrą passę i szybko wypracowali sobie względnie bezpieczną przewagę. "Tygrysy" ambitnie goniły wynik, po drugim time-out'cie zbliżyli się do rywali na dwa "oczka", jednak doprowadzenie do wyrównania zajęło im znacznie więcej czasu. Remis 20:20 stał się faktem, gdy zablokowany został Ville Sorvoja, jednak błąd zagrywki, jaki popełnił chwilę później Niklas Seppänen znowu wyprowadził graczy ETTA na prowadzenie i rozpoczął ich punktową serię. Odsłonę zakończyły dwie pomyłki Tomiego Rumpunena w ataku (20:25).

W tie-breaku zacięta walka trwała od pierwszych piłek, chociaż na starcie to ETTA zdawała się kontrolować sytuację. Gościom długo udawało się utrzymywać o krok przed rywalami, jednak zatrzymany atak Villego Sorvoja przez trójblok w wykonaniu Simo-Pekki Olliego, Joe Kleina i Niklasa Seppänena doprowadził do remisu 10:10 i zmusił trenera Olliego Kuoksa do wzięcia czasu. Po krótkiej przerwie ci sami zawodnicy zablokowali Vuka Karanovicia i rywalizacja od nowa nabrała rumieńców. Przy stanie 12:12 asa serwisowego posłał Ville Sorvoja. "Tygrysy" walczyły do samego końca o korzystny rezultat, udanym zagraniem popisał się Romanss Sauss, jednak ostatnie słowo należało do przyjezdnych. Zwycięstwo 15:13 dał gościom Vuk Karanovic, który okazał się być nie do powstrzymania w ataku.

Najskuteczniejszym graczem w barwach Tiikerit był Niklas Seppänen, który zdobył 17 punktów (15 atakiem przy 31% skuteczności i 2 blokiem). Kolejnych 13 "oczek", w tym 6 blokiem, dołożył Joe Klein. Dla ETTA 22 punkty zanotował Ville Sorvoja (17 atakiem przy 35% skuteczności, 3 blokiem i 2 z zagrywki), a 17 Anssi Hakala (15 atakiem przy 50% skuteczności i 2 blokiem).


Tiikerit Kokkola - ETTA 2:3 (25:20, 25:20, 16:25, 20:25, 13:15)

Tiikerit: Seppanen (17), Klein (13), Mutka (3), Olli (4), Vaisanen (7), Borichev (6), Kerminen (libero) oraz Vuorinen, Haka, Sauss (11), Rumpunen (9), Leppälä;

ETTA: Karanovic (13), Hakala (17), Keihäskoski (3), Aquillard (7), Sorvoja (22), Huuskonen (3), Pahtaja (libero) oraz Viitala (6), Kallioniemi, Kangaskokko (3).

____________________________________________________________________


W ostatnim meczu Loimu pokonało bez straty seta gości z Tampere, jednak odniesienie zwycięstwa przyszło im z dużym trudem. Podczas pierwszej odsłony emocji pod siatką nie było zbyt dużo, gospodarze od początku wyraźnie dominowali nad rywalami i pewnie wygrali 25:17. Walka rozpoczęła się dopiero po przerwie, kiedy to kontrolę nad grą przejęli podopieczni trenera Jussiego Heino i zdawało się, że pewnie zmierzają ku wyrównaniu stanu tej rywalizacji. W ostatnich akcjach "Pomarańczowi" zdołali jednak odrobić straty i wyjść na chwilowe prowadzenie, ale to gracze Isku jako pierwsi mieli piłkę meczową w górze (22:24). Przyjezdni nie wykorzystali swojej szansy, a zacięty bój trwał aż do stanu 33:31. Wtedy to ostatni cios rywalom zadali gospodarze i to oni prowadzili już 2-0 w całym meczu. Po powrocie na boisko z lepszej strony prezentowali się siatkarze z Raisio, którym zdobywanie punktów przychodziło zdecydowanie łatwiej, niż przeciwnikom. Podobnie jak w poprzednim secie, także i teraz sytuacja uległa zmianie w końcówce. Zespół Isku z zaciętością bił się o każdą akcję i był naprawdę blisko przedłużenia spotkania o kolejne partie. Gościom do szczęścia zabrakło naprawdę niewiele, jedynie niewielkie niuanse w decydującym momencie zadecydowały, że to Loimu triumfowało 31:29 i zgarnęło pełną pulę punktów. Pokonani siatkarze z Tampere pomimo ambitnej postawy wraca do domów z pustymi rękami i nadal okupuje ostatnie miejsce w ligowej klasyfikacji.

Dla Loimu po 16 "oczek" zdobyli Ossi Rumpunen (14 atakiem przy 32% skuteczności i 2 blokiem) oraz Cory Riecks (wszystkie atakiem przy 53% skuteczności). Ponadto dwa punkty zapisał na swoim koncie debiutujący w barwach ekipy z Raisio środkowy, jednak grający na pozycji przyjmującego, Daniel Kusnetsoff. Po stronie Isku aż trzech zawodników zanotowało po 12 "oczek". Byli to Olari Venno (8 atakiem przy 32% skuteczności, 3 blokiem i 1 z zagrywki), Markus Kauppinen (10 atakiem przy 36% skuteczności i 2 blokiem) oraz rozpoczynający mecz na ławce Tuomas Tihinen (10 atakiem przy 48% skuteczności, 1 blokiem i 1 z zagrywki).


Raision Loimu - Rantaperkiön Isku Tampere 3:0 (25:17, 33:31, 31:29)

Loimu: Rumpunen (16), Kutinlahti (8), Riecks (16), Koppanen (6), Kusnetsoff (2), Sippola, Rajala (libero) oraz Peltonen (2), Aaltonen, Borichev (12);

RaIsku: Koivunen (10), Friberg (1), Rantanen, Venno (12), Kauppinen (12), Sinkkonen (7), Mutka (libero) oraz Juvonen (1), Tihinen (12), Muurinen, Härkönen (1).

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane