Polecamy

Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi polskie » PlusLiga

PlusLiga | 2022-05-04 19:12:21 | Nadesłał: Katarzyna Cipcer | Źrodlo: inf. własna

Pierwszy krok ZAKSY w stronę złota

Fot. Magdalena Kudzia

Powtórka finału PlusLigi z poprzedniego sezonu zapowiadała się niezwykle emocjonująco. Ekipa Jastrzębskiego Węgla chciała udowodnić, że porażki z drużyną kędzierzyńskiej ZAKSY na przestrzeni ostatnich kilku spotkań tej pary wyrzuciła już dawno z głowy. Gospodarze jednak wiedzieli jaka jest stawka dzisiejszego meczu i nie pozwolili przyjezdnym na wiele, wygrywając pierwsze finałowe starcie o plusligowe złoto w trzech setach. W sobotę jastrzębianie staną przed szansą zrewanżowania się za dzisiejszą porażkę na własnym parkiecie.

Pierwsza finałowa batalia o najwyższy laur sezonu 2021/2022 rozpoczyna się od dobrych wymian po obu stronach siatki (1:1). Przez podwójny blok przebija się Szymura, na co szybką odpowiedź daje Śliwka atakiem ze środka drugiej linii (2:2). Na środku siatki dobrze spisuje się Huber, a po kontrze wykorzystanej przez gospodarzy dzisiejszego spotkania różnica punktowa to już dwa oczka (5:3). Szybko do wyrównania doprowadza punktowa zagrywka Gladyra (5:5). Obie drużyny nie szczędzą sobie mocnych ciosów (7:7). Nieco dłuższą wymianę skutecznym zagraniem z lewego skrzydła kończy Szymura, a po drugiej stronie siatki świetnie spisuje się Semeniuk (10:9). Żadna z drużyn nie jest w stanie zbudować sobie choćby minimalnej przewagi (12:12). Z zagrywką Semeniuka nie radzi sobie Fornal i o czas dla swoich podopiecznych prosi pełniący obowiązki trenera jastrzębskiej ekipy Nicola Giolito (14:12). Po powrocie na plac gry gospodarze utrzymują na swoim koncie wypracowaną wcześniej przewagę (17:15). As serwisowy Śliwki oraz nieporozumienie po jastrzębskiej stronie siatki pozwala kędzierzynianom na powiększenie różnicy punktowej i ponownie przerwę wykorzystuje szkoleniowiec drużyny gości (19:15). Trwa niemoc po stronie Jastrzębskiego Węgla, a gospodarze stawiają kolejne kroczki w kierunki zapisania partii inaugurującej to spotkanie na swoją stronę (21:15). Błędy gości nie pozwalają im na podjęcie próby odrobienia strat punktowych (22:17). Blok na Semeniuku sprawia, że swój zespół przywołuje do siebie trener Cretu (22:19). Pierwsza piłka setowa dla kędzierzyńskiej ZAKSY przychodzi wraz z brakiem obrony po stronie jastrzębian. Partię wieńczy Kaczmarek (25:21).

Początek drugiej partii to nieco dłuższa wymiana zakończona blokiem na Hadravie (1:0). Jastrzębski atakujący rehabilituje się w kolejnej akcji (1:1). Błąd Kaczmarka w ataku daje jastrzębianom oczko przewagi (2:3). Po obu stronach siatki pojawiają się błędy w polu serwisowym (4:4). Na dwa razy atakuje Fornal i nie pozwala tym samym gospodarzom na powiększenie dorobku punktowego (5:6). Powtarza się sytuacja z pierwszej partii i ponownie jesteśmy świadkami walki punkt za punkt (7:7). Skuteczna kontra w wykonaniu jastrzębskiej ekipy daje im punkt przewagi, ale w polu serwisowym myli się Hadrava (10:10). Dobre akcje przeplatane są błędami obu ekip (12:12). Ze środka siatki mocny cios posyła Wiśniewski, a blokiem zatrzymany zostaje Śliwka. Dwa punkty przewagi na koncie jastrzębskiej ekipy zmuszają trenera Cretu do szybkiej reakcji na boiskowe wydarzenia (14:16). Po powrocie na plac gry zagrywkę psuje Fornal, po czym dłuższą wymianę skutecznym zagraniem wieńczy Hadrava (15:17). Błąd Gladyra szybko doprowadza do remisu (17:17). Oczko przewagi kędzierzynian sprawia, że swoich podopiecznych na krótką chwilę rozmowy przywołuje do siebie trener Giolito (18:17). Przy stanie 20:19 ponownie reaguje szkoleniowiec ekipy ze Śląska. Z niewygodnej sytuacji ratuje się Fornal (22:21). Pierwsi w posiadaniu piłki setowej są kędzierzynianie po bloku Janusza na Wiśniewskim na środku siatki (24:22). W końcówce o czas prosi jeszcze szkoleniowiec drużyny gospodarzy (24:23). Do remisu doprowadza Hadrava skutecznym atakiem z prawego skrzydła (24:24). Partia kończy się grą na przewagi, która więcej korzyści przynosi gospodarzom, którzy po autowym zagraniu Szymury prowadzą już w całym spotkaniu 2:0 (27:25).

Partię numer trzy otwiera nieudane zagranie po stronie ZAKSY (0:1). Gospodarze znakomicie grają blokiem i po zatrzymaniu Szymury na tablicy wyników mamy 3:1. Jastrzębianie mają przed sobą ciężkie zadanie i muszą stanąć na wyżynach swoich umiejętności jeśli chcą jeszcze przedłużyć losy dzisiejszej rywalizacji (6:3). Niezbyt udany okres gry Rafała Szymury sprawia, że na boisku pojawia się Clevenot. Sytuacja boiskowa zmusza szkoleniowca jastrzębskiej ekipy do wykorzystania przysługującej mu przerwy (8:4). Dobra zagrywka Gladyra pozwala na zniwelowanie nieco różnic punktowych (9:7). Z lewego skrzydła punktuje Fornal, a w kolejnej akcji kontrę wykorzystuje Wiśniewski (10:9). Blok na Hadravie nie pozwala gościom na doprowadzenie do upragnionego dla nich remisu (12:10). Z lewego skrzydła punktuje Clevenot, ale ze środka drugiej linii nie myli się Semeniuk (15:13). Straty punktowe próbują odrabiać jastrzębianie i przy stanie 16:15 swoich podopiecznych przywołuje do siebie trener Cretu. Z gry środkiem nie rezygnuje Tervaportti, ale w kolejnej akcji blokiem zatrzymany zostaje Fornal (19:17). Szczęście sprzyja gospodarzom i asem serwisowym popisuje się Kaczmarek (21:18). Jastrzębska ekipa próbuje jeszcze przedłużyć to spotkanie, ale nie pozwalają im na to ich błędy własne (23:20). Przy stanie 23:22, po błędzie Kaczmarka w ataku czas wykorzystuje szkoleniowiec gospodarzy. Po powrocie na plac gry goście popisują się punktowym blokiem (23:23). Piłkę meczową daje gospodarzom atak Smitha ze środka siatki (24:23). Pierwsza finałowa batalia sezonu 2021/2022 kończy się blokiem na Hadravie (25:23).


ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 27:25, 25:23)

Składy zespołów:

ZAKSA Kędzieryn-Koźle: Janusz, Kaczmarek, Smith, Huber, Semeniuk, Śliwka, Shoji (L) oraz Kluth;

Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Hadrava, Wiśniewski, Gladyr, Fornal, Szymura, Popiwczak (L) oraz Boyer, Biniek, Tervaportti, Clevenot;

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw 1:0

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane