Polecamy

Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi polskie » PlusLiga

PlusLiga | 2018-10-10 14:46:36 | Nadesłał: Agnieszka Kaźmierska | Źrodlo: inf. prasowa

Trefl w Stoczni. Motyw dźwigów na strojach meczowych

Fot.: Agnieszka Kaźmierska

W sezonie 2018/2019 na strojach meczowych gdańszczan oprócz lwa, który już od roku jest symbolem nie tylko Miasta Gdańsk, ale też żółto-czarnych, pojawi się jeszcze jeden element nierozerwalnie związany z krajobrazem stolicy Pomorza – są to stoczniowe dźwigi. By siatkarze mogli lepiej poznać historię gdańskiej Stoczni, wydarzeń, które miały w niej miejsce i które zmieniły świat, Morska Fundacja Historyczna zorganizowała „gdańskim lwom” wyjątkowe zwiedzanie historycznych terenów.

Spacer po Stoczni, który miał miejsce w poprzedni weekend, siatkarze i sztab szkoleniowy Trefla rozpoczęli na Placu Solidarności przy Pomniku Poległych Stoczniowców w 1970 roku, skąd udali się pod Bramę nr II Stoczni Gdańskiej. Drogą do Wolności „gdańskie lwy” przeszły do Stoczni Cesarskiej, czyli najstarszej części Stoczni Gdańskiej, a także stoczniowego nabrzeża. Bardzo ważnym punktem była Sala BHP, czyli historyczne miejsce podpisana Porozumień w 1980 roku. Zarówno polscy siatkarze Trefla, którzy pochodzą z różnych zakątków Polski (tylko Szymon Jakubiszak jest rodowitym gdańszczaninem), jak i zawodnicy zagraniczni oraz trener Anastasi mogli lepiej poznać historię stoczniowych wydarzeń, które są niezwykle mocno wpisane w DNA naszego Miasta-Gospodarza.

- Od poprzedniego sezonu Trefl występuje na siatkarskich parkietach jako „gdańskie lwy”, a na koszulkach meczowych zawodników znajduje się lew inspirowany historią, symbolem i herbem Miasta Gdańska. W nadchodzących rozgrywkach na strojach pojawia się jeszcze jeden symboliczny dla Gdańska motyw, czyli stoczniowe dźwigi, bardzo mocne związane z krajobrazem stolicy Pomorza. Zawodnicy pochodzą z najróżniejszych zakątków Polski, a także z Niemiec, Serbii, i oczywiście trener Anastasi z Włoch, więc żeby każdy mógł przybliżyć sobie historię tych symboli, które zarówno drużynie, jak i kibicom będą towarzyszyć przez całe rozgrywki, razem z Morską Fundacją Historyczną zorganizowaliśmy wyjątkowy, stoczniowy spacer - mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy klubu. - Nie bez znaczenia pozostaje także font, którym na koszulkach są napisane nazwiska zawodników – nawiązuje on do historycznego napisu „Stocznia Gdańska” nad bramą nr II do Stoczni – dodaje Gdowska.

Wizytę w Stoczni pomógł zorganizować Prezes Zarządu Morskiej Fundacji Historycznej, pan Jarosław Żurawiński. Główną ideą Fundacji jest popularyzacja polskiej historii i tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów morskich i stoczniowych oraz integracja środowisk ludzi morza. Członkowie i współpracownicy Fundacji oraz jej przyjaciele to osoby związane życiem z gdańskimi stoczniami, opozycją w okresie PRL oraz znawcy i pasjonaci historii Pomorza i okrętownictwa na Bałtyku.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane