Siatkówka » Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie | 2016-08-20 20:22:38 | Nadesłał: Katarzyna Cipcer | Źrodlo: inf. własna

IO: Brąz dla Amerykanek

Mecz o brązowy medal igrzysk olimpijskich był małym finałem dla ekip Holandii i Stanów Zjednoczonych. Srebrne medalistki poprzedniej olimpiady dziś stanęły do walki o trzecie miejsce z teamem Oranje. Najwięcej emocji dostarczył trzeci set, który przyniósł Holenderkom wyrównanie rywalizacji. Dwie kolejne partie padły jednak łupem Amerykanek, które ostatecznie wywalczyły brązowe krążki.

Pierwszy set rozpoczyna się od udanego ataku Sloetjes z prawego skrzydła. Dobra postawa Holenderki pozwala jej ekipie na zbudowanie sobie dwóch punktów przewagi (4:2). Dobra zagrywka Adams oraz udane zagranie Larson-Burbach sprawia, że tym razem o trzy oczka lepsze są Amerykanki (8:11). Obserwując sytuację o czas zmuszony jest poprosić trener Guidetti. Po powrocie na plac gry przez blok nie przebija się Plak, a przewaga amerykańskiej ekipy urasta już do pięciu oczek (10:15). Holenderki mobilizują się i błyskawicznie odrabiają straty (17:18). Tym razem o krótką przerwę dla swoich podopiecznych prosi sędziów Karch Kiraly. Po bloku na Lowe na tablicy wyników pojawia się remis po 18. Zacięta końcówka dostarcza mnóstwo emocji. Obaj trenerzy wykorzystują drugi przysługujący im czas. W najważniejszej fazie seta szczęście dopisuje Amerykankom, które wygrywają w tej partii, dobrze otwierając mecz o brązowy medal (23:25).

Druga partię lepiej otwierają Amerykanki, które od razu budują sobie dwa punkty przewagi (0:2). Holenderki wykorzystują błędy rywalek i zbliżają się do nich bardzo szybko (5:6). Na asa serwisowego Dijkemy szybko odpowiada Larson-Burbach (8:8). w przyjęciu nie radzi sobie Pietersen i Amerykanki wracają do dwóch punktów przewagi (8:10). Kiedy już Oranje doganiają rywalki, te ponownie popisują się skuteczną akcją, nie pozwalając na doprowadzenie do remisu (13:16). Taki obrót spraw martwi nieco trenera Guidettiego, który wykorzystuje przysługujący mu czas. Po powrocie na plac gry Amerykanki kontynuują swoją dobrą grę i powoli zmierzają do zapisania kolejnej partii na swoje konto (18:20). Holenderki nie zamierzają jednak jeszcze odpuszczać i udaje im się doprowadzić do remisu (22:22). Reaguje trener Kiraly. Końcówka seta należy do ekipy Pomarańczowych, która wygrywa ostatecznie po asie serwisowym Buijs (27:25).

Podobnie jak dwie poprzednie partie, również trzeciego seta lepiej rozpoczynają Amerykanki (4:6). Skuteczny atak Belien bardzo szybko doprowadza do remisu (8:8). Obie ekipy toczą od tego momentu zaciętą walkę o każdy punkt (11:11). Po amerykańskim bloku piłkę posyła Plak i swoje podopieczne na krótką chwilę rozmowy przywołuje Karch Kiraly (13:12). Bardzo pewny atak Buij pozwala Holenderkom na utrzymanie po swojej stronie trzech punktów przewagi (17:14). Zminimalizowanie różnic punktowych zmusza trenera Guidettiego do poproszenia o przerwę (19:18). As serwisowy Lowe i tym razem o dwa punkty lepsze Amerykanki (21:23). Partię kończy dobra zagrywka w wykonaniu Hill (22:25).

Czwarta partia rozpoczyna się od wyrównanej walki (3:3). Autowy atak Buijs daje Amerykankom dwa punkty przewagi (3:5). Powiększająca się przewaga ekipy ze Stanów Zjednoczonych sprawia, że o przerwę dla swojego zespołu zmuszony jest poprosić trener Guidetti (6:9). Z zagrywką Adams nie radzi sobie Buijs (8:13). Holenderski team próbuje zrobić wszystko, by zmienić nieco obraz gry, ale w dalszym ciągu kontrolę mają Amerykanki (12:15). Błędy ekipy Oranje nie pozwalają na nawiązanie wyrównanej walki (14:19). Zatrzymana blokiem Hill szybko rehabilituje się w kolejnej akcji (17:21). Piłka na wagę brązowego medalu dla Amerykanek pada po podwójnym bloku na Buijs (19:24). Spotkanie kończy się asem serwisowym Hill (19:25).

Holandia - USA 1:3 (23:25, 27:25, 22:25, 19:25)

Składy zespołów:

Holandia: Dijkema, Pietersen, de Kruijf, Sloetjes, Plak, Belien, Stam-Pilon (L) oraz Balkestein-Grothues, Schoot, Stoltenborg, Steenbergen, Buijs;

USA: Glass, Larson-Burbach, Adams, Murphy, Hill, Akinradewo, Banwarth (L) oraz Lowe, Lloyd, Harmotto-Dietzen, Robinson, Thompson;