Najnowsze newsy

Siatkówka » Europejskie puchary » Liga Mistrzów

Liga Mistrzów | 2017-04-28 17:08:34 | Nadesłał: Agnieszka Kaźmierska | Źrodlo: plusliga.pl / Zenit Kazań

Czy Zenit Kazań sięgnie po piąty złoty medal?

Fot.: FIVB

W sobotę i niedzielę w Rzymie rozegrany zostanie najważniejszy turnieju międzynarodowego sezonu klubowego - Final Four Ligi Mistrzów, którego gospodarzem będzie Sir Sicomo Colussi Perugia. Poza organizatorem zobaczymy innego przedstawiciela Serie A Cucine Lube Civitanova, Zenit Kazań oraz Berlin Recycling Volleys.

Mecze będą transmitowane do 107 krajów świata przez największych nadawców telewizyjnych. W tym gronie znalazł się również Polsat Sport. W sobotnich półfinałach Zenit Kazań spotka się z Berlin Recycling Volleys (początek 16.30). O 19.30 na boisko wyjdą włoskie zespoły. Zwycięzcy tych spotkań awansują do niedzielnego finału.

Przed turniejem kilka danych statystycznych:

● Włochy po raz czwarty w historii będą gospodarzem Final Four Ligi Mistrzów. W 2003 roku w Mediolanie wygrał Biełgorod. W 2006 i 2011 roku triumfowały ekipy Treviso i Trentino.

● Z tegorocznych uczestników najczęściej na podium stał Zenit Kazań, który zdobył cztery złote medale - 2008, 2012, 2015 i 2016. W 2011 roku był drugi, a dwa lata później trzeci. Cucine Lube triumfowała w 2002 roku, a w poprzednim sezonie wywalczyła trzecią lokatę. Najlepszym wynikiem klubu z Berlina jest trzecie miejsce w 2015 roku, kiedy był on gospodarzem zawodów. Perugia zagra po raz pierwszy w Final Four Ligi Mistrzów.

● Przedstawiciel rosyjskiej Superligi w turnieju finałowym zagra 15 raz z rzędu. Zespoły z tego kraju wygrywały zawody w ostatnich pięciu latach - Zenit (2012, 2015, 2016), Lokomotiw Nowosybirsk (2013) i Biełogorie (2014).

● Zespół z Kazania awansował do Final Four siódmy raz z kolei. Jest to rekord turnieju. Wcześniej w decydującej rywalizacji czterokrotnie z rzędu uczestniczyli Biełogorie (2003-2006) i Trentino (2009-2012), ale te zespoły po razie były gospodarzami zawodów.

● Trzynastu z czternastu graczy Zenita, którzy zostali zgłoszeni do turnieju w Rzymie, zwyciężali chociaż raz Ligę Mistrzów. Tego tytułu nie ma tylko Denis Ziemczonek. W składzie Perugii jest trzech triumfatorów (Birarelli, Bari, Della Lunga), Cucine Lube dwóch (Juantorena, Sokołow). W składzie zespołu z Berlina nie ma ani jednego.

● Dwóch z czterech trenerów, którzy przybyli do Rzymu Władimir Alekno odniósł z Zenitem trzy sukcesy, a trener drużyny niemieckiej Roberto Serniotti wygrał Ligę Mistrzów w 2005 roku z ToursVB.

● Kubańczycy Wilfredo Leon i Osmany Juantorena po dwa razy otrzymywali tytuły MVP. Ten ostatni odbierał nagrodę po sukcesach Trentino w 2010 i 2011 roku. Leon najbardziej wartościowym graczem zostawał w dwóch ostatnich edycjach Ligi Mistrzów.

● Hala w Rzymie została zbudowana na igrzyska olimpijskie w 1960 roku. Może pomieścić 12 200 widzów. Była ona świadkiem wielu ważnych siatkarskich wydarzeń. W finale ME w 2005 roku Włochy pokonały Rosję 3:2. Wówczas w barwach srebrnych medalistów zagrali obecni zawodnicy Zenita Władimir Mielnik i Aleksiej Wierbow. Polska w tamtym czempionacie zajęła piąte miejsce.

● Bilety na pierwszy dzień turnieju kosztują od 15 do 35 euro, a na drugi od 35 do 85.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane