Najnowsze newsy

Siatkówka » Mistrzostwa Europy kobiet

Mistrzostwa Europy kobiet | 2021-08-25 21:57:34 | Nadesłał: Magdalena Kudzia | Źrodlo: pzps.pl

ME K: Bułgarki lepsze od biało-czerwonych

Fot. pzps.pl/ Piotr Sumara

Aby zająć pierwsze miejsce w grupie B nasze siatkarki musiały wygrać z Bułgarkami co najmniej dwa sety. Zadanie udało się wykonać połowicznie, bo Polki wygrały tylko pierwszą partię. W kolejnych lepsze były rywalki i to one zakończyły zmagania grupowe na pierwszym miejscu. Nasze siatkarki w 1/8 finału zagrają w niedzielę z Ukrainą.

Mecz o pierwsze miejsce w grupie B mistrzostw Europy zgromadził na trybunach welodromu w Płowdiw maksymalną dopuszczalną w czasach pandemii liczbę 2800 widzów, którzy w przeważającej większości przybyli dopingować zespół gospodarzy. Do wyjściowego zestawienia reprezentacji Polski powróciła Magdalena Stysiak, która mecz z Czeszkami oglądała z kwadratu rezerwowych. Trener Jacek Nawrocki pozostawił Malwinę Smarzek, mimo dobrego występu w ostatnim meczu, w rezerwie. Już pierwsze akcje obfitowały w długie wymiany i ofiarne obrony z obu stron siatki. Po bloku Klaudii Alagierskiej było 5:3, a po chwili nasza środkowa przytomnie zablokowała przechodzącą piłkę. Polki kontynuowały uważną grę w defensywie, po skutecznej kontrze zza trzech metrów Magdy Stysiak było 12:7. Trener Bułgarek Ivan Petkov bardzo szybko stracił dwie chybione sędziowskie weryfikacje. Po zepsutej zagrywce rywalek było 20:14, a po ich punktowej kolejnej zagrywce na przyjęcie weszła Martyna Grajber. Gra naszych siatkarek uspokoiła się, a po asie Zuzanny Efimienko – Młotkowskiej prowadziliśmy 23:17. Seta zakończył atak Magdy Stysiak, ale chwała w tej akcji należy się za wspaniałą obronę Monice Jagle.

Pierwszy punkt drugiej partii zdobyła nasza atakująca szczęśliwie odbijając piłkę w obronie. Po dobrych akcjach będących do tej pory w cieniu przyjmujących: Martyny Łukasik i Zuzanny Góreckiej prowadziliśmy 7:4. Niestety Bułgarkom udało się wykonać sześciopunktową serię podrywając do gorącego dopingu miejscową publiczność. Niesione wsparciem kibiców rywalki nie zwolniły tempa i wypracowały przewagę 9:14. Rozegrała się Elitsa Vasileva, która była nie do zatrzymania na lewym skrzydle. Jacek Nawrocki wykonał podwójną zmianę , na boisko za Zuzannę Efimienko – Młotkowską weszła też Marta Pol. Mimo że Polki odrobiły część strat, set padł łupem rywalek.

Po przerwie, w której nasze siatkarki zebrały się i długo mobilizowały się Martyna Łukasik trudną zagrywką zasiała popłoch w szeregach Bułgarek. Niestety z prowadzenia 5:2 po kilku akcjach nic nie zostało. Zuza Górecka skończyła trudną piłkę na 6:5, jednak to Bułgarki po asie serwisowym wyszły na prowadzenie 7:8. Błędy w ataku naszych siatkarek zmusiły trenera Nawrockiego do wzięcia przerwy przy stanie 10:13. Chwila oddechu dobrze zrobiła, bo po serii przy zagrywce Martyny Łukasik był remis. Klaudia Alagierska zaserwowała asa na 15:14. Po okresie gry punkt za punkt Bułgarki wykorzystały swoje szanse w kontrataku i wyszły na prowadzenie w meczu.

W czwartym secie na boisku pozostała wprowadzona pod koniec poprzedniej partii Malwina Smarzek. Bułgarki nie zamierzały zwalniać tempa i od początku imponowały grą blokiem. Polki walczyły, ale rywalki utrzymywały dwupunktową przewagę. Promyk nadziei na 6:6 dała asem serwisowym Klaudia Alagierska. Niestety po chwili ponownie były dwa punkty straty i ten stan utrzymywał się do momentu, kiedy na zagrywce przy wyniku 14:16 stanęła Gergana Dimitrova. Bułgarki zdobyły cztery punkty z rzędu i tej przewagi nie oddały już do końca meczu, mimo że Polki obroniły kilka piłek meczowych.


Bułgaria – Polska 3:1 (18:25, 25:21, 25:21, 25:23)

Polska: Magdalena Stysiak, Katarzyna Wenerska, Zuzanna Efimienko – Młotkowska, Martyna Łukasik, Zuzanna Górecka, Klaudia Alagierska, Maria Stenzel (L) oraz Monika Jagła (L), Julia Nowicka, Martyna Grajber, Marta Pol;

Bułgaria: Gergana Dimitrova, Lora Kitipova, Nasya Dimitrova, Elitsa Vasileva, Hristina Vuchkova, Georgana Dimitrova, Zhana Todorova (L) oraz Petya Barakova, Eva Yanaeva.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane