Siatkówka » Ligi zagraniczne

Ligi zagraniczne | 2017-11-19 11:07:04 | Nadesłał: Agnieszka Kaźmierska | Źrodlo: Business Online / inf. własna

Zawodnik Kemerowa otrzymał cios nogą w twarz, a sędziemu podarowano kask

Przytulanki Aleksieja Spiridonowa z przeciwnikiem, obrona nogą Matthewa Andersona i parodia w wykonaniu Andrieja Titicza – najciekawsze wydarzenia 12 kolejki Superligi wybrane przez Business Online.

Mecz kolejki: Gazprom – Jugra – Kuzbass 1:3 (25:19, 23:25, 18:25, 13:25)

W zeszłym sezonie klub z Surguta w fazie play-off pokonał Kubass. Po pierwszym secie sobotniego meczu nastrój kibiców Kuzbassu także nie był najlepszy – zespół Toumasa Sammelvou znów nie przyjmował i nie trafiał piłką w boisko. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich spotkań, tym razem Kuzbass był w stanie poprawić swoje błędy i pokazać charakter. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Antona Karpuchowa, który po pierwszym secie niemal nie popełnił błędów w przyjęciu, chociaż dość sporo przyjmował (41). Wiktor Połtajew zapewnił grę w obronie, Jarosław Podlesnych dobrze wszedł w mecz jako zmiennik, a Igor Kobzar grał przeciwko swojemu rodowitemu klubowi ze szczególną motywacją, wygrywając kilka akcji. Jeśli chodzi o zespół Gazpromu – Jugry, drużyna po drugim secie przestała dobrze przyjmować, a wraz z nim swoją dobrą grę. Bogdan Gliwienko i Władimir Iwanow mieli efektywność na poziomie 33% przez zorganizowaną grę w bloku w wykonaniu Kuzbassu. A przy takich statystykach rzadko kiedy się wygrywa.

Bohater kolejki: Wiktor Połetajew (Kuzbass)

Połetajew w meczu przeciwko Gazpromowi – Jugrze został zawodnikiem, który w trudnych momentach pociągnął za sobą grę całego zespołu. Pokazał nie tylko doskonałą realizację założeń (21/31, 68%), ale także stale wywierał presję na przeciwniku dzięki mocnej zagrywce. 22-letni atakujący popełnił 7 błędów przy 15 próbach, zaserwował 4 asy. Jeden ze szkoleniowców surguckiego klubu, Rusłan Żbankow, zauważył, że kluczowym momentem meczu była końcówka drugiego seta. I w niej Połetajew zagrał dobrze, realizował założenia w ataku. W całym spotkaniu zdobył 26 punktów, co jest jego osobistym rekordem w tym sezonie.

Objęcie kolejki: Spiridonow pojednał się z przeciwnikiem

Przyjmujący Jeniseja, Aleksiej Spiridonow, po ataku z drugiej linii spadł na boisko przeciwnika. Przez chwilę wydawało się, że konflikt jest nieunikniony, ale zamiast tego Spiridonow objął bułgarskiego środkowego Biełogorie, Nikołaja Nikołowa – w poprzednim sezonie obaj przez dwa miesiące byli siatkarzami jednego zespołu.

Koszmar kolejki: transmisja z Krasnojarska

Wystarczy obejrzeć mały fragment transmisji, aby przekonać się, że była dramatyczna. Rozbieżność między komentarzem a obrazem, ciągłe zawieszanie i straszna pikselizacja obrazu – taki koszmar trwał przez trzy (na szczęście) sety. Ci, którzy byli cierpliwi i kochają siatkówkę na tyle, aby obejrzeć cały mecz są prawdziwymi bohaterami. Pozostaje wierzyć, że nie będzie już więcej takich sytuacji.

Troska kolejki: Fakieł podarował kask sędziemu

W przeglądzie poprzedniej kolejki poinformowaliśmy, że dwóch sędziów ucierpiało na rykoszecie. W szczególności w pojedynku Kuzbass – Fakieł, kiedy piłka uderzyła w głowę Michaiła Niepomniajuszczych. Pech chciał, że w ramach 12 kolejki ponownie sędziował mecz z udziałem Fakiełu. W klubie z Nowego Uriengoja pracują kreatywni ludzie, którzy postanowili rozwinąć ten temat: 42-letni arbiter z Siewierska otrzymał kask. – Potrzebujemy zdrowych sędziów! Dbaj o siebie! – napisał klub na swoim oficjalnym fanpage’u na stronie Wkontaktie (rosyjski odpowiednik Facebooka – wyj. red.).

Uraz kolejki: zawodnik Kemerowa otrzymał cios nogą w twarz

W połowie drugiego seta w meczu przeciwko Gazpromowi – Jugrze, Kuzbass Kemerowo stracił swojego głównego libero. Lauri Kerminen przyjął zagrywkę Władimira Iwanowa i otrzymał cios nogą w twarz od przygotowującego się do ataku kolegi z klubu, Antona Karpuchowa. Fiński zawodnik opuścił boisko z pomocą kolegów, był nieco oszołomiony i miał ranę na czole. Lauri nie mógł kontynuować swojego występu w tym meczu. Zawodnik został zastąpiony przez 22-letniego Aleksandra Moisiejewa. Główny szkoleniowiec Kuzbassu, Toumas Sammelvou, powiedział po meczu, że z Laurim wszystko jest w porządku, a po weekendzie wróci do trenowania z całym zespołem.

Parodia kolejki: Titić zobrazował Lichoszerstowa

Przyjmujący Uralu, Andrej Titić, w meczu przeciwko Fakiełowi zatrzymał Pawła Moroza na pojedynczym bloku i świętował radość gestem blokującego gospodarzy, Wadima Lichoszerstowa.

Akcja kolejki: #Ziomajesteśmyztobą

Denis Ziemczionok, najlepiej punktujący Dynama – ŁO, w czwartek przeszedł operację w Monachium. Atakujący doznał kontuzji kolana, a lekarze zdiagnozowali u niego uszkodzenie łąkotki. Zawodnicy Dynamo – ŁO wsparli swojego kolegę, życząc mu szybkiego powrotu do zdrowia, publikując je pod hasztagiem #Ziomajesteśmyztobą.

Głupota kolejki: wybór transmitowanych meczów

W ostatnim tygodniu transmitowane „Mecz naszym sportem” odbyły się dwie transmisje: Zenit Sankt Petersburg – Jugra – Samotłor Niżniewartowsk i Dynamo Moskwa – Jugra – Samotłor Niżniewartowsk. Z całym szacunkiem do klubu z Niżniewartowska, jednak zajmuje on 14 miejsce w tabeli z jedną wygraną za trzy punkty. Tak, oczywiście, prosiliśmy o transmisje z siatkówki. Ale nie dla odhaczenia odbytej transmisji! Alternatywą dla tych spotkań były mecze Biełogorie – Kuzbass i Lokomotyw – Nowa. Dlaczego nie można było ich pokazać? Z tych miast byłyby ciekawsze pojedynki. Mówiąc ogólnie – dramat.

Joker kolejki: Filipp Woronkow (Zenit Sankt Petersburg)

Atakujący Drazen Luburic najwyraźniej zdecydował, że w Jarosławiu drużyna wygra bez jego pomocy i natychmiast zaczął trafiać piłką w aut. Biorąc pod uwagę, że Jarosławicz jest nieobliczalny w meczach u siebie, Aleksandr Klimkin podjął decyzję o wpuszczeniu na boisko Filippa Woronkowa, który dobrze zagrał w ataku (11/18, 61%) i wzmocnił blok (3 punkty).

Eksperyment kolejki: przyjmujący Mysin

Jenisej w meczu z Biełogorie miał problem z przyjęciem. Przyjmujący Dmitrij Leontiew nie radził sobie w tym elemencie i na początku drugiego seta szkoleniowiec Jurij Czerednik zdecydował się na zmianę. Zamiast Leontiewa nie wpuścił Nikity Aksiutina, ani Siergieja Płatanenkowa, a atakującego Antona Mysina.

Jego wejście okazało się skuteczne: pierwsze dotknięcie piłki skończyło się skutecznym atakiem, następnie zaserwował trzy asy, przy czym Mysin dwa razy zmusił Tietiuchina do popełnienia błędu w przyjęciu. Sybiracy wyszli na prowadzenie 11:8, jednak Antonowi nie udało się utrzymać tego poziomu. Zawodnik ostatecznie skończył 2 na 8 piłek i popełnił jeden błąd przy 9 przyjęciach – wcześniej był odpowiedzialny tylko za przyjęcie.

Piłkarz kolejki: Anderson obronił piłkę nogą

Amerykański przyjmujący, Matthew Anderson, obronił piłkę nogą, dając Laurentowi Alekno możliwość skutecznego zakończenia tej akcji. W ostatnich latach piłka nożna zyskała na popularności w Stanach Zjednoczonych, chociaż Anderson woli oglądać futbol amerykański w swoim rodzinnym mieście Buffalo.