Polecamy

Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi polskie » PlusLiga

PlusLiga | 2020-04-05 15:55:19 | Nadesłał: Danka Albrecht | Źrodlo: plusliga.pl

Janusz Kapka: 18 meczów razy 20 sezonów

Fot.: Anna Szłapa

- Na pewno szkolenie mielimy w Warszawie. Swojego pierwszego meczu w roli komisarza, niestety, nie pamiętam - mówi Janusz Kapka, który podobnie jak Grzegorz Szewczyk, występuje w tej roli od inauguracyjnego sezonu profesjonalnych rozgrywek siatkarzy do chwili obecnej.

Wszyscy powołani do tej roli w różny sposób byli związani wcześniej z siatkówką. - Grałem wyczynowo, moim klubem był Płomien Milowice, którego barwy reprezentowałem od 1981 do 1991 roku i praktycznie cały czas graliśmy w ekstraklasie - wspomina Janusz Kapka.

Na ilu meczach Janusz Kapka był komisarzem? - Średnio wypada osiemnaście spotkań w sezonie i mnożąc przez dwadzieścia sezonów wychodzi 360. Uzbierało się więc trochę tego - mówi i z uśmiechem dodaje, że "najlepsze są takie spotkania, które są szybkie i w którym nic się nie dzieje."

Nerwowych i dramatycznych chwil jednak nie brakowało. Choćby przed laty w Częstochowie, gdzie AZS, po dwóch porażkach na wyjeździe, podejmował w trzecim meczu Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle. I wygrał 3:2. - Po spotkaniu odbyłem emocjonującą rozmowę ze szkoleniowcem gości Waldemarem Wspaniałym, zresztą moim byłym trenerem w Płomieniu. Dzień później goście wygrali czwarty mecz, zdobyli mistrzostwo Polski i do trzeciego starcia nie było już potrzeby wracać - wspomina Janusz Kapka.

Inna emocjonująca sytuacja miała miejsce w poprzednim sezonie w Kędzierzynie-Koźlu w finale PlusLigi, kiedy to gospodarze podejmowali stołecznych siatkarzy. - Im większy spokój na meczu i mniej nerwów tym lepiej dla komisarza - powiedział Janusz Kapka.

Na jakie mecze najlepiej lubi jeździć? - Zdecydowanie na MKS Będzin. Ten zespół swoje spotkania rozgrywa w Sosnowcu, gdzie mieszkam - Janusz Kapka znowu uśmiecha się.

Jego najlepsza czternastoosobowa reprezentacja 20-lecia Polskiej Ligi Siatkówki przedstawia się następująco: rozegranie: Benjamin Toniutti, Paweł Zagumny; atak: Mariusz Wlazły, Bartosz Kurek, środkowi: Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek, Daniel Pliński; przyjęcie: Sebastian Świderski, Stephane Antiga, Dawid Murek, Piotr Gruszka, Michał Winiarski; libero: Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski.

Lista komisarzy w pierwszym sezonie profesjonalnych rozgrywek siatkarzy: Bogusław Adamski (Łódź), Leon Bartman (Piaseczno), Janusz Kapka (Sosnowiec), Zygmunt Kądziela (Radom), Wojciech Kozłowski (Katowice), Roman Krywult (Częstochowa), Krzysztof Iwańczuk (Lublin), Dariusz Łukaszczuk (Jastrzębie Zdrój), Stanisław Mitura (Warszawa), Józef Sałek (Zielona Góra), Grzegorz Szewczyk (Warszawa).

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane