Polecamy

Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi polskie » PlusLiga

PlusLiga | 2017-09-06 23:16:55 | Nadesłał: Anna Jabłczyk | Źrodlo: inf. własna

Mariusz Gaca: Budowany jest team spirit

Fot.: Anna Jabłczyk

Zespół z Bielska-Białej w hali Pod Dębowcem rozegrał towarzyski turniej Beskidy 2017. W końcowej klasyfikacji rywalizacji podopieczni duetu trenerskiego Chudik-Gradowski zajęli drugą pozycję. Siatkarze BBTS-u zaprezentowali się na parkiecie po raz pierwszy przed publicznością. - Między nami jest coraz lepsza chemia. Chcemy, żeby ta właśnie drużyna na niej się opierała. W przypadku porażek będzie nam wtedy łatwiej ze sobą rozmawiać - przyznał w rozmowie z Przeglądem Ligowym nowy kapitan ekipy z Podbeskidzia, Mariusz Gaca.

Turniej Beskidy 2017 BBTS zakończył na drugiej pozycji, z jedną wygraną i przegranym meczem. Jak można podsumować ten występ?

Mariusz Gaca
:- W meczu z VK Ostrawa naskoczyliśmy na rywala od pierwszej rozegranej akcji w spotkaniu. Nie daliśmy się im rozpędzić. Poza tym my też chcieliśmy się dobrze pokazać po raz pierwszy w tym sezonie przed własną publicznością. W sobotnim meczu zmierzyliśmy się z mocniejszym rywalem z Katowic. Nie było to złe spotkanie w naszym wykonaniu, ale można się dopatrzyć sporo niedociągnięć i błędów w naszej grze. Ich poprawa to tylko kwestia czasu, żeby w sezonie ligowym wszystko już było dograne.

Teraz, w sezonie przygotowawczym, jest moment, żeby te błędy niwelować.

- W tej chwili właśnie mamy ten czas, żeby się jak najlepiej zgrywać. Nawet jak wygraliśmy z ekipą z Ostrawy 3:0, chcieliśmy rozegrać dodatkową partię. Chcemy jak najwięcej przebywać ze sobą na boisku, ponieważ tylko tutaj możemy się jak najlepiej zgrać.

Beskidy 2017 to turniej towarzyski. Pomimo to, nie było widać u żadnego z graczy BBTS-u oszczędzania sił.

- Każdy z nas ma u trenera Chudika czystą kartę. Teraz jest ten moment, żeby pokazać się z jak najlepszej strony. Nikt z nas nie przyszedł tutaj klaskać w kwadracie. Każdy chce grać i czerpać radość z gry. Chcemy dopingować siebie nawzajem do coraz lepszych występów, aby budować team spirit w drużynie. Oby ta dobra atmosfera w drużynie została z nami na cały sezon. Jak przyjdą porażki może być różnie, a wtedy najbardziej potrzebne jest to, żeby drużyna była razem.

Jak zostaje się kapitanem BBTS-u Bielsko-Biała na sezon 2017/2018?

- Objąłem tę funkcję ponieważ zadecydował o tym sztab trenerski. Nasz szkoleniowiec Rostislav Chudik zaufał mi. Teraz chciałbym się z tej funkcji jak najlepiej wywiązywać, bo jest odpowiedzialna rola. Trener zdążył mnie poznać w tamtym sezonie, dzięki czemu zdobyłem jego zaufanie. Może on na mnie liczyć, więc chcę mu się odwdzięczyć tym samym.

Jak wygląda praca zespołu w sezonie przygotowawczym pod wodzą trenera Chudika?

- Współpracuje się nam bardzo dobrze. Teraz mamy dużo treningów. Na każdym z nich trener mówi nam co jeszcze musimy poprawić. A mamy na razie dużo do poprawy, jak było widać w trakcie tego turnieju. Podchodzimy do tego ze spokojem, bo na razie się zgrywamy. Z poprzedniego zespołu zostało nas czworo. W naszym nowym zespole musi pojawić się zgranie, potem dołożymy do tego siłę w ataku.

W tym sezonie na stanowisku II trenera pojawił się Paweł Gradowski. Jaką wartość do zespołu wnosi nowy szkoleniowiec?

- Trener Gradowski ma w sobie dużą ambicję. Próbuje nam pomóc w każdym najdrobniejszym detalu. Chce, aby ta drużyna funkcjonowała jak najlepiej. Pomaga zarówno tym starszym graczom, jak i tym młodszym. Podaje nam wskazówki, jak mamy grać, żeby na naszym koncie pojawiały się zwycięstwa. Kieruje wobec nas budujące motywacyjnie słowa. Nie skupia się na negatywnych sprawach. Wręcz przeciwnie, na pozytywach. Wiadomo, błędy poprawiamy na treningu, zaś w trakcie trwania meczu stara się nam pomagać, nastrajając nas pozytywnie do gry.

W nowym zespole pojawiło się trzech graczy z drużyny, która występowała w Młodej Lidze. Co wniosą do zespołu Kajetan Marek, Maciej Skowroński i Tomasz Piotrowski?

- W swoich szeregach mamy trzech chłopaków z Młodej Ligi. Poza nimi pojawiło się też kilku młodych graczy z I ligi. Wszyscy ci zawodnicy bardzo fajnie pracują na treningach, szczególnie mentalnie. Z pewnością muszą poprawić elementy techniczne. Każdy z nich chce pokazać przed trenerem swoje umiejętności, bo w sezonie ligowym, każdy chce grać w szóstce.

Jak z kolei układa się współpraca z duetem rozgrywających: Jarosław Macionczyk – Harrison Peacock?

- Jarek Macionczyk to doświadczony zawodnik, więc to tylko kwestia czasu, aby się z nim zgrać. Z Harrym to też kwestia czasu. Przed nami jeszcze wiele treningów, na których wszystko dogramy, że wszystko funkcjonowało jak należy.

Harrison Peacock jako ostatni dołączył do zespołu, a pomimo to znalazł wspólny język z resztą graczy.

- Przyleciał na samą prezentację zespołu, za nim było wtedy ponad 20 godzin lotu. Musimy mu dać jeszcze chwilę za nim dojdzie do siebie, przez zmianę czasu. Trener mały kroczkami wprowadza go do zespołu. Harry ma to „czucie” w rozegraniu. Wie jak każdy idzie w ataku. To jest bardzo dobry zawodnik. Myślę, że po kilku wspólnych treningach będziemy chodzić jak w zegarku.

W trakcie turnieju Beskidy 2017 można było zaobserwować nową drużynę BBTS-u Bielsko-Biała. Widać, ze gracze ekipy ze stolicy Podbeskidzia chcą stworzyć zgrany team.

- Między nami jest coraz lepsza chemia. Budowany jest „team spirit”. Chcemy żeby ta właśnie drużyna na tym się opierała. W przypadku porażek będzie nam wtedy łatwiej ze sobą rozmawiać. Z kolei każde zwycięstwa będą nas pozytywnie podbudowywały do jeszcze lepszej gry.

Nowy elementem podczas przedmeczowej rozgrzewki było to, że zawodnicy zmieniali się między sobą a nie pozostawali w tych samych duetach. Ten element zagości u was na stałe?

- Jest to jeden z nowszych elementów treningowych wprowadzonych przez sztab szkoleniowy, a dokładnie przez trenera Pawła Gradowskiego. Jest to dla nas coś nowego, ale odpowiada nam ten sposób rozgrzewki. Nie ma może takiej monotonii w czasie rozgrzewki.


* Rozmawiała Anna Jabłczyk (przegladligowy.com)

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane