Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi polskie » I Liga Mężczyzn

I Liga Mężczyzn | 2013-03-07 18:27:12 | Nadesłał: Krzysztof Wilk | Źrodlo: inf. własna

Walka o ostatnie 2 wolne miejsca w play-offach (zapowiedź I ligi)

fot.: Krzysztof Wilk

Ostatnie 2 kolejki rozstrzygną jeszcze kilka kwestii dotyczących sezonu zasadniczego w siatkarskiej I lidze. Które 2 drużyny (spośród 4) dołączą do grona drużyn, które zagrają w play-offach i już zapewnią sobie utrzymanie w lidze? Kto z kim zagra w I rundzie?

A kto będzie musiał walczyć o utrzymanie z drużynami z Poznania i Jaworzna, które dotąd wyraźnie odstawały od reszty zespołów, ale które mogą spłatać figla w play-outach?
Przeanalizujmy te 2 kolejki patrząc przez pryzmat poszczególnych zespołów.

Czarni Radom (I miejsce, 45 punktów, +27 w setach)
Bez względu na ich wyniki w 2 ostatnich meczach wygrają rundę zasadniczą. Dużo wrażeń powinien dostarczyć ich mecz ze Stalą w Nysie, który można nazwać meczem kolejki. Do „gorącej” hali w Nysie wybierają się kibice Czarnych, co powoduje, że będą jeszcze większe emocje. W poprzedniej rundzie Czarni przegrali u siebie z drużyną Jarosława Stancelewskiego. W ostatniej kolejce zagrają u siebie z Cuprum. Mecze te radomianie mogą potraktować, jako przymiarkę przed play-offami.

Pekpol Ostrołęka (II miejsce, 39 punktów, +16 w setach)
Zespół z Ostrołęki musi się skupić na utrzymaniu II miejsca, bo mający do nich 1 punkt straty BBTS raczej zdobędzie w 2 ostatnich meczach 6 punktów. Tymczasem Pekpol zagra z 2 zespołami, które walczą o miejsca w czołowej ósemce. Najpierw we własnej hali podejmą Jadar Siedlce, który ma znikome szanse na awans do play-offów. Muszą wygrać w Ostrołęce, a gospodarze muszą w tym meczu zdobyć 3 punkty. Gospodarze są faworytem tej potyczki. Na koniec czeka ich wyjazd do Suwałk, gdzie Ślepsk będzie grał najważniejszy mecz sezonu. Jeżeli Pekpol przegra oba mecze może wypaść nawet poza pozycję medalową.

BBTS Bielsko-Biała (III miejsce, 38 punktów, +16 w setach)
BBTS był najczęściej na czele tabeli, ale już wiadomo, że nie wygra tej rundy. Będzie zapewne na podium, bo powinien zdobyć 6 punktów w 2 ostatnich meczach, w których zagra z 2 najsłabszymi zespołami. Najpierw w Jaworznie z Energetykiem, a potem u siebie z AZS UAM Poznań).

Cuprum Lubin (IV miejsce, 35 punktów, +10 w setach)
Zespół z Lubina walczy o jak najwyższe miejsce. Trudno im jednak będzie awansować w tabeli. Muszą powalczyć, żeby utrzymać dotychczasowe miejsce, bo czekają ich 2 trudne mecze. Najpierw zagrają u siebie z Camperem, który ma tyle samo punktów. Na szczęście dla nich siatkarze z Wyszkowa są groźniejsi na wyjazdach. Potem jadą do Radomia. Czarni mogą ostatni mecz potraktować treningowo, co może pozwolić lubinianom wygrać mecz. Jeśli lider potraktuje ten mecz poważnie, to Cuprum nie będzie jego faworytem.

Camper Wyszków (V miejsce, 35 punktów, +6 w setach)
Beniaminek z Wyszkowa już ma zapewniony awans do play-offów, co już jest sukcesem. Mają jednak bardzo duże szanse na IV miejsce. Kluczowy będzie mecz w Lubinie, który muszą wygrać. Potem jeszcze powinni za 3 punkty wygrać z Będzinem. To drugie zadanie będzie trochę łatwiejsze, bo Camper dużo lepiej gra u siebie.

MKS Będzin (VI miejsce, 34 punkty, +6 w setach)
Teoretycznie będzinianie mają duże szanse na IV miejsce, bo do 2 wyprzedzających ich drużyn tracą tylko 1 punkt. Jednak czekają ich trudne mecze. Najpierw zagrają z walczącym o ósemkę Ślepskiem. Będzie to mecz w Będzinie, ale goście będą bardziej zdeterminowani. Wynik jest sprawą otwartą. Potem jadą do Wyszkowa, gdzie gospodarze będą faworytami.

Ślepsk Suwałki (VII miejsce, 29 punktów, +1 w setach)
Pierwszy z zespołów walczących o pozostałe 2 miejsca w play-offach. Wszystko w rękach siatkarzy z Suwałk, bo jeśli zdobędą 6 punktów, to bez oglądania się na innych awansują. Czekają ich jednak 2 bardzo trudne mecze. Najpierw jadą do Będzina, gdzie nie będą faworytem i chyba z radością przyjmą nawet 1 punkt. Potem zagrają u siebie z Pekpolem i to może być wielki szlagier ostatniej kolejki, w którym trudno przewidzieć końcowy wynik.

Stal Nysa (VIII miejsce, 29 punktów, -2 w setach)
W bardzo trudnej sytuacji znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca I ligi. Najpierw nysanie zagrają u siebie z liderem z Radomia. To jest hit 21 kolejki i każdy wynik jest tu możliwy. Wprawdzie faworytem są radomianie, ale za Nysą przemawia to, że zagra u siebie i że potrafiła wygrać kilka miesięcy temu w Radomiu. Do tego nysanie powinni być bardziej zdeterminowani. A w meczu z BBTS-em pokazali, że jak bardzo chcą to potrafią. Najprawdopodobniej najważniejszy mecz sezonu nysanie zagrają w Kętach, gdzie w bezpośrednim boju z Kęczaninem powalczą o ósemkę. A tam Stal będzie miała mniejsze szanse niż w meczu z Czarnymi. Nysanie w tym roku jeszcze nie zdobyli punktu na obcej hali.

Kęczanin Kęty (IX miejsce, 28 punktów, - 4 w setach)
Rewelacyjny w tej rundzie zespół z Kęt ma olbrzymie szanse na awans do play-offów, a co za tym idzie utrzymanie się w I lidze. Najpierw jadą na mecz do Poznania, który muszą wygrać za 3 punkty. Mają na to duże szanse. A na koniec podejmą nyską Stal i wtedy będzie to najważniejszy dla nich mecz, w którym będą faworytem.

Jadar Siedlce (X miejsce, 25 punktów, -9 w setach)
Siatkarze Jadaru mają już tylko teoretyczne szanse na play-offy. Do VIII miejsca tracą 4 punkty. Kluczowy mecz rozegrają w Ostrołęce. Muszą go wygrać, a najlepiej za 3 punkty, co będzie niezwykle trudne. Potem jednak czeka ich mecz z Energetykiem, z którym powinni zdobyć komplet punktów.

AZS UAM Poznań (XI miejsce, 14 punktów, - 26 setów)
Dla poznaniaków ostatnie 2 mecze są sparingami przed play-outami. Najpierw goszczą Kęczanina, a potem jadą na mecz z BBTS-em.

Energetyk Jaworzno (XII miejsce, 9 punktów, - 41 w setach)
Podopieczni Sławomira Gerymskiego też potraktują te mecze sparingowo. Najpierw zagrają u siebie z BBTS-em, a potem jadą na mecz do Siedlec. Dla 2 najsłabszych drużyn wyniki ostatnich spotkań nie mają dla nich żadnego znaczenia (poza psychologicznym).

*Opracował Krzysztof Wilk, przegladligowy.com

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane