Piłka Nożna » ME 2008

ME 2008 | 2008-06-25 22:30:00 | Nadesłał: Daniel Koniński | Źrodlo: inf. własna

Niemcy - Turcja 3:2 po niesamowitej końcówce

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej pierwszym finalistą Mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii! Podopieczni Joachima Loewa pokonali w Bazylei Turcję 3:2 (1:1). Kiedy kibice powoli szykowali się do dogrywki, kapitalną akcję przeprowadził Lahm, który silnym strzałem doprowadził tureckich kibiców do rozpaczy.

Pierwsze minuty meczu nie zachwyciły. Gra toczyła się w środku pola, aż do 8. minuty. Wtedy to Altintop wyłuskał piłkę Lahmowi w polu karnym Niemiec, lecz świetnie wyszedł z bramki Lehmann i zablokował strzał Turka. W kolejnych minutach Turcja miała przewagę. Chwilę później Akman podał do Kazima, który huknął z 12 metrów w poprzeczkę.

W 22. minucie Turcja wyszła na zasłużone prowadzenie. Najpierw Kazim lobował Lehmanna, ale po raz drugi trafił w poprzeczkę, po czym z bliska piłkę skutecznie dobił Boral. W kolejnych minutach nadal nacierali Turcy, jednak to Niemcy wyrównali po czterech minutach. Lewą stroną urwał się Podolski i dograł płasko do wbiegającego na szósty metr Schweinsteigera, który ubiegł Topala i umieścił piłkę w siatce Rustu Recbera.

Po chwili Turcy mogli ponownie wyjść na prowadzenie. Z prawej strony dośrodkował Sabri, ale zbyt lekko główkował Senturk i piłkę wyłapał Lehmann. Po chwili z prawie 40 metrów Lehmanna próbował przelobować Altintop. Bramkarz niemieckiej kadry z trudem przeniósł piłkę nad poprzeczką. W 34. minucie to Niemcy mogli prowadzić 2:1. Hitzlsperger zagrał prostopadle do Podolskiego, który w sytuacji "sam na sam" strzelił jednak nad poprzeczką. W końcówce pierwszej połowy gra "siadła" i wynik na stadionie Świętego Jakuba w Bazylei się nie zmienił.

Początek drugiej połowy, podobnie jak początek spotkania, nie zachwycił. W 51. minucie w polu karnym padł jak ścięty Lahm, ale sędzia nie odgwizdał ewidentnego rzutu karnego. Chwilę później potężnie z 25. metrów uderzył Hitzlsperger, ale wysoko nad bramką. Kolejne dwadzieścia minut to brzydka gra w środku pola. W 70. minucie w polu karnym Niemców padł Kazim, jednak sędzia nie odgwizdał rzutu karnego. Cztery minuty później swoich sił ponownie spróbował Hitzlsperger. Tym razem piłka tylko minimalnie minęła słupek bramki Rustu Recbera.

W 79. minucie fatalny w skutkach błąd popełnił Rustu. Z lewej strony na 10. metr dośrodkował Lahm, a wychodzącego z bramki tureckiego golkipera uprzedził Klose, który celnie strzelił głową do bramki. Kolejne minuty to brzydka gra i odbiór piłki pośrodku boiska. Obydwa zespoły nie miały pomysłu na sforsowanie obrony przeciwnika. W 86. minucie kapitalnie zagrał na prawej stronie Sabri, który ograł Lahma, po czym płasko dograł na drugi metr. Tam Senturk uprzedził Lehmanna i wyrównał na 2:2. Bramka zdecydowanie na sumienie źle interweniującego Lehmanna.

W kolejnych minutach Niemcy kontrolowali przebieg gry. Na boisko wbiegł natomiast jeden z fanów. Sportowe emocje w regulaminowym czasie gry miały się już skończyć. W 90. minucie jednak Niemcy dostali się do piłkarskiego nieba, strzelając bramkę na 3:2. Kapitalna akcję przeprowadził Lahm, który ograł tureckiego obrońcę, rozegrał piłkę z Hitzlspergerem, po czym otrzymał ją z powrotem i silnym strzałem pokonał Rustu, doprowadzając do rozpaczy tureckich kibiców. Tym razem cudu, podobnego do tego z meczów z Chorwacją czy Czechami, nie było. Niemcy utrzymali wynik do końca i awansowali do finału piłkarskich Mistrzostw Europy.

Niemcy - Turcja 3:2 (1:1)