Piłka Nożna » ME 2008

ME 2008 | 2008-06-19 22:46:00 | Nadesłał: Agnieszka Gambusz | Źrodlo: inf. własna

Niemcy pierwszym półfinalistą

Bardzo emocjonujące widowisko i aż pięć bramek obejrzeli kibice w Bazylei. Mimo dwubramkowego prowadzenia Niemiec, Portugalczycy na kilka minut przed końcem meczu zdołali strzelić kontaktową bramkę i do ostatnich sekund walczyli o remis. To im się jednak nie udało, zwycięstwo 3:2 odnieśli Niemcy i to oni zagrają w półfinale Mistrzostw Europy.

Pierwsze ćwierćfinałowe spotkanie Mistrzostw Europy rozegrali ze sobą Niemcy i Portugalczycy. Ci pierwsi musieli sobie dziś radzić bez pomocy trenera Joachima Loewa, który musiał zasiąść na trybunach, a drużynę poprowadził Flick.

Pierwsza akcja należała do Portugalczyków, stratę piłki przez Niemieckich zawodników wykorzystał Ronaldo, ale jego strzał bez problemu złapał Lehmann. Spotkanie nabrało tempa, szybką kontrę przeprowadzili Niemcy, strzelał z dystansu Hitzlsperger jednak w boczną siatkę bramki. Odpowiedzią na zagranie Niemców była akcja Bosingwy, jego dośrodkowanie nie zdołał wykończyć Nuno Gomes.

Po kwadransie gry pierwszy celny strzał oddali Portugalczycy, uderzał Simao, ale piłkę obronił Lehmann. Chwilę później zobaczyliśmy dobrą akcja Niemiec, Shweinsteiger minął obrońcę, jednak piłkę wybił Portugalczyk.

W 22. minucie pięknie wymienili piłkę Ballack z Podolskim, piłkarz pochodzący z Polski dośrodkował, a futbolówkę do siatki wpakował Bastian Schweinsteiger dając Niemcom prowadzenie 1:0.

Bramka wyraźnie dodała skrzydeł Niemcom, w 26. minucie sędzia podyktował rzut wolny dla naszych zachodnich sąsiadów po faulu Petita, dośrodkowuje Schweinsteiger, a piłkę główką uderzył Klose i było już 2:0 dla Niemiec.

W 31. minucie pierwsza zmiana na boisku, za Meireles pojawił się Joao Moutinho. Chwilę później ładna akcja Portugalczyków między Simao a Ronaldo, Cristiano mógł strzelać, zagrał jednak w pole karne, a jego podanie wybił Mertesacker.

Obie drużyny próbowały atakować, strzał z dystansu w 37. minucie oddał Raul Meirelesa, jego zagranie było jednak niecelne. W 40. minucie kontaktową bramkę strzelili podopieczni Felipe Scoleriego. Uderzenie Ronaldo ręką obronił Lehmann, Nuno Gomes wykorzystał sytuację i dobił piłkę zdobywając swojego pierwszego gola na tych Mistrzostwach.

Przed przerwą szczęścia szukali jeszcze Ballack- jego strzał obronił Ricardo- i Ronaldo, po którego zagraniu piłka minęła lewy słupek bramki Niemców. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:2 i zwiastowała dalsze emocje.

Już na początku drugiej połowy żółte kartki dostali Niemcy, najpierw Friedrich faulował Cristiano Ronaldo, a później Lahm faulował Simao Sabrosa. W Bazylei zaczął padać deszcz, nie przeszkodziło to zespołom stwarzać sobie bramkowych sytuacji. Ronaldo zagrywał w pole karne, piłkę pewnie wykopał Lehmann. Chwilę później dobra sytuacja Portugalii, rzut rożny, Deco strącił piłkę, a główką wykańczał akcję Pepe, futbolówka wylądowała ponad poprzeczką.

Do ataku przeszli Niemcy, Klose był faulowany przez Pepe, który otrzymał za to zagranie żółtą kartkę. Rzut wolny na gola zamienił Ballack po dośrodkowaniu w 61. minucie Schweinsteigera. Trener Portugalczyków, Luiz Felipe Scolari, miał pretensje do arbitra za uznanie tej bramki, ponieważ przy strzale Ballack popychał Paulo Ferreire.

Portugalczycy musieli szybko zabrać się do odrabiania strat jeśli myśleli o awansie do półfinału. Mocnym strzałem w 71. minucie próbował zaskoczyć Petit, Lehmann był jednak na swoim miejscu. Chwilę później z dystansu strzelał Nani, niecelnie.

W 79. minucie kolejny stały fragment gry dla Niemiec, dośrodkowywał Schweinsteiger, wybił piłkę Portugalczyk, ale futbolówka trafiła pod nogi Podolskiego, który popisał się świetnym strzałem, minimalnie niecelnym.

W 83. minucie boisko opuścił strzelec pierwszej bramki- Schweinsteiger, a w jego miejsce pojawił się Fritz. Z walki nie rezygnowali podopieczni Scolarego. W 87. minucie odżyły nadzieje na remis i dogrywkę Portugalczykom, dośrodkowywał Nani, a piłkę strzałem głową do bramki posłał Helder Postiga.

Ostatnie minuty meczu to heroiczna walka zawodników Scolariego. Niemcy zdołali się jednak obronić i awansowali do dalszej fazy rozgrywek.

Portugalia - Niemcy 2:3 (1:2)

Bramki: Nuno Gomes (40), Helder Postiga (87) - Bastian Schweinsteiger (22), Miroslav Klose (26), Michael Ballack (62)

Żółte kartki: Petit, Pepe, Helder Postiga - Arne Friedrich, Philipp Lahm

Sędzia: Peter Froejdfeldt (Szwecja)

Portugalia: Ricardo - Jose Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira - Joao Moutinho (31 - Raul Meireles), Petit (73 - Helder Postiga) - Cristiano Ronaldo, Deco, Simao Sabrosa - Nuno Gomes (67 - Nani).

Niemcy: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger (83 - Clemens Fritz), Simon Rolfes, Michael Ballack, Thomas Hitzlsperger (73 - Tim Borowski) - Miroslav Klose, Lukas Podolski.