Najnowsze newsy

Piłka Nożna » Ligi polskie » I Liga

I Liga | 2018-07-31 00:24:05 | Nadesłał: Krzysztof Wilk | Źrodlo: inf. własna

Jak mocno zmieniły się kadry klubów I ligi?

Zawsze przed startem piłkarskiej I ligi mam dwa odczucia. Jedno, że większość zespołów prawie całkowicie zmienia swoje kadry, a drugie, że do tej ligi trafia wielu piłkarzy z klubów ekstraklasowych. Sprawdziłem to analizując 17 meczów, jakie w dwóch pierwszych kolejkach zagrały kluby I ligi. Okazuje się, że w meczach tych zagrało 35% piłkarzy, których wiosną nie było w kadrach swoich obecnych klubów. W spotkaniach tych mogliśmy zobaczyć tylko 11 piłkarzy, którzy na wiosnę reprezentowali w Ekstraklasie inne kluby oraz 3 z innych najwyższych lig państw europejskich.

W pierwszych dwóch kolejkach zagrało 264 piłkarzy, z tego 172 takich (65%), którzy na wiosnę byli w kadrach meczowych swoich obecnych drużyn.

Poniżej wykaz klubów według zajmowanych obecnie miejsc. Pierwsza liczba oznacza ilość piłkarzy, którzy wybiegli choć na chwilę na boisko, a druga liczbę graczy, którzy już na wiosnę byli w tej drużynie.

1. Odra Opole 15 / 8
2. Raków Częstochowa 15 / 8
3. Wigry Suwałki 15 / 4
4. Bytovia Bytów 15 / 6
5. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 / 12
6. Puszcza Niepołomice 16 / 11
7. Podbeskidzie Bielsko-Biała 15 / 12
8. GKS Katowice 16 /5
9. Stal Mielec 15 / 8
10. ŁKS Łódź 14 / 9
11. Chojniczanka Chojnice 15 / 10
12. Warta Poznań 14 / 12
13. GKS Tychy 16 / 12
14. Chrobry Głogów 18 / 13
15. Garbarnia Kraków 18 / 13
16. Stomil Olsztyn 14 / 10
17. GKS 1962 Jastrzębie 16 / 11
18. Sandecja Nowy Sącz 15 / 8

Najmniejsze zmiany dokonały się w zespole Warty Poznań, który gra praktycznie swoim drugoligowym składem. Bardzo podobnie zrobił drugi beniaminek, czyli Garbarnia Kraków. Z zespołów, które w tamtych sezonie były w II lidze największych roszad kadrowych dokonał ŁKS, ale porównując go z pozostałymi klubami, to pod tym względem wypada przeciętnie.

Analizując spadkowiczów, to drużyna z Niecieczy wciąż korzysta z usług 12 graczy, którzy w tamtym sezonie grali przeciwko najlepszym polskim klubom. Sandecja wysłała w bój tylko 8 takich piłkarzy.

Najwięcej zmian kadrowych dokonały Wigry, katowicka Gieksa i Bytovia. W zespole z Suwałk zagrało dotychczas zaledwie 4 zawodników, którzy byli tu na wiosnę.

Na boiskach Fortuna 1.ligi zagrało już 3 piłkarzy, których przed tym sezonem pozyskano z europejskich ekstraklas. Marek Kuzma to Słowak, który z bułgarskiego Czerno More Warna trafił do Puszczy. Jego rodak, Simon Kupec ze słowackiego Ruzemboroka przyszedł do Katowic. Natomiast w barwach Rakowa zagrał Czech Daniel Bartl, którego ten klub ściągnął ze Slovana Liberec.

Jeśli chodzi o piłkarzy pozyskanych z Lotto Ekstraklasy, którzy już w tym sezonie zdążyli pokazać się w I lidze, to jest ich 11. Nie liczę tu takich, co grając w rezerwach zaliczyli jeden mecz w najwyższej lidze lub usiedli w niej na ławce rezerwowych. Potentatem w tym względzie jest GKS Katowice. W klubie tym pokazało się już 3 takich graczy plus wspomniany wcześniej piłkarz z ligi słowackiej. Dwóch takich piłkarzy jest w Mielcu i Częstochowie.

Wykaz piłkarzy pozyskanych z LOTTO Ekstraklasy, którzy jesienią zagrali już w Fortuna 1. lidze:

GKS Katowice – Adrian Łyszczarz (Śląsk), Mariusz Pawełek (Jagiellonia), Grzegorz Piesio (Arka)

Stal Mielec – Sebastian Bergiel (Śląsk), Seweryn Kiełpin (Wisła Płock)

Raków Częstochowa – Michał Gliwa (Sandecja)

Odra Opole – Krzysztof Janus (Arka)

Wigry Suwałki – Jonatan Straus (Sandecja)

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Jacek Kiełb (Korona)

Chojniczanka Chojnice – Wojciech Trochim (Sandecja)

Chrobry Głogów – Marek Wasiluk (Jagiellonia).

Krzysztof Wilk, przegladligowy.com, @MojeWielkieMecz

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Piłka nożna

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane