Najnowsze newsy

Piłka Nożna » Ligi polskie » Ekstraklasa

Ekstraklasa | 2019-09-07 12:27:30 | Nadesłał: Dawid Ćmielewski | Źrodlo: kkslech.com

Niskie wydatki polskich klubów na transfery

Zakończone dnia 2 września letnie okienko transferowe 2019 w Polsce nie należało do zbyt spektakularnych, a na pewno nie na tle innych, nawet średnich lig europejskich z Europy Środkowej czy Wschodniej.

Polskie kluby wciąż zaciskają pasa, a na ich tle minionego lata wyróżnił się tylko Lech Poznań i Legia Warszawa, które spośród ekstraklasowiczów wydały zdecydowanie najwięcej pieniędzy na letnie transfery.

Minionego lata klubami, które ściągały zawodników tylko z tzw. „wolnego transferu” płacąc managerom piłkarzy i im samym co jedynie premie za podpis były Wisła Kraków, Cracovia Kraków, Zagłębie Lubin, Korona Kielce i ŁKS Łódź, czyli aż 5 klubów (dla porównania latem rok temu były to 2 kluby). Tym samym mimo bogacącej się polskiej ligi, lepszej sytuacji finansowej poszczególnych klubów oraz rosnących wpływów z transmisji telewizyjnych pieniądze wydawane na wzmocnienia przez włodarzy wciąż są bardzo małe.

Najwięcej na transfery latem 2019 roku wydała Legia Warszawa kupując Cafu, Luquinhasa, Valeriana Gvilię i Arvydasa Novikovasa za blisko 2 mln euro. Drugi był Lech Poznań kontraktując za 1,5 mln euro Lubomira Satkę, Djordje Crnomarkovicia oraz Karlo Muhara. Dla porównania rok wcześniej Kolejorz wydał prawie połowę więcej pieniędzy niż ostatnio zatrudniając Pedro Tibę, Joao Amarala, a także Dioniego.

Za Legią i Lechem uplasowała się Jagiellonia oraz Pogoń. Oba kluby będące aktualnie w sportowej czołówce PKO Ekstraklasy kupiły latem zawodników za odpowiednio 800 i 500 tysięcy euro. Pasa nadal zaciskała Lechia Gdańsk czy przede wszystkim Mistrz Polski, Piast Gliwice. Klub z Górnego Śląska za Patryka Dziczka oraz Joela Valencię dostał 4 mln euro wydając na zakup nowych graczy sumę tylko 350 tysięcy euro.

Latem 2019 roku to nie Piast Gliwice z ekstraklasowych klubów zgarnął najwięcej pieniędzy. Za łącznie ponad 7 mln euro z Legii Warszawa odeszli Sebastian Szymański i Sandro Kulenović. W minionym okienku transferowym więcej wydano niż zarobiono latem tylko w Lechu Poznań, Jagiellonii Białystok, Pogoni Szczecin oraz w Rakowie Częstochowa.

Sumy wydane przez kluby z PKO Ekstraklasy 2019/2020 na zakup piłkarzy latem 2019 roku:

* – Nie są wliczone premie managerskie. Kwoty są podane w przybliżeniu

2 mln euro – Legia Warszawa
1,5 mln euro – Lech Poznań
800 tys. euro – Jagiellonia Białystok
500 tys. euro – Pogoń Szczecin
350 tys. euro – Piast Gliwice
350 tys. euro – Arka Gdynia
200 tys. euro – Śląsk Wrocław
100 tys. euro – Górnik Zabrze
100 tys. euro – Raków Częstochowa
100 tys. euro – Lechia Gdańsk
100 tys. euro – Wisła Płock
0 tys. euro – Wisła Kraków
0 tys. euro – Zagłębie Lubin
0 tys. euro – Cracovia Kraków
0 tys. euro – Korona Kielce
0 tys. euro – ŁKS Łódź

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Piłka nożna

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane