Najnowsze newsy

Piłka Nożna » Ligi polskie » Ekstraklasa

Ekstraklasa | 2018-09-08 22:04:33 | Nadesłał: Dawid Ćmielewski | Źrodlo: kkslech.com

Ekstraklasa stawia na obcokrajowców

Kilka dni temu w Polsce minął już termin rejestracji zawodników na rundę jesienną piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2018/2019. Tego lata wiele klubów postawiło na sprowadzanie głównie obcokrajowców. Przez to ich liczba w polskiej lidze wciąż jest bardzo duża tak samo, jak liczba krajów z których pochodzą ci zawodnicy.

Lech Poznań na rundę jesienną piłkarskiej Ekstraklasy zgłosił łącznie 13 obcokrajowców z 12 krajów. Dla porównania rok temu zarejestrował na jesień 15 z 13 państw, zatem liczba obcokrajowców w Kolejorzu minimalnie spadła. Przed 2 laty było 8 obcokrajowców, 3 lata temu 12 obcokrajowców, a 4 lata temu 11 obcokrajowców. Lech Poznań pod względem liczby obcokrajowców w kadrze jest trzeci wraz z Koroną Kielce. Najwięcej cudzoziemców występuje w Legii Warszawa oraz w Cracovii Kraków (po 17).

W tej chwili w LOTTO Ekstraklasie mamy 161 obcokrajowców, zatem ich liczba w porównaniu z wrześniem 2017 spadła o raptem 2 zawodników i wciąż jest wysoka. Jesienią 3 lata temu w Ekstraklasie było 109 zgłoszonych obcokrajowców, 4 lata temu 134, 5 lat temu 112, 6 lat temu 133, a 7 lat temu 148. Swego czasu polskie kluby coraz częściej stawiały na młodzież, jednak od 2 lat odchodzą od tego pomysłu, bowiem ten w większości drużyn poza oczywiście Lechem Poznań nie sprawdził się.

W niektórych klubach stawiało się na juniorów ze względu na problemy finansowe. Obcokrajowcy chcą zarabiać po prostu więcej, dlatego trenerzy ligowych zespołów często byli zmuszeni korzystać z usług wychowanków. Tej jesieni ligowcy chcąc wzmacniać swoje kadry szukali do realizacji swoich celów głównie obcokrajowców biorąc ich przeważnie latem z tzw. „wolnego transferu”. Takie ruchy, jak zakup przez Lecha Poznań łącznie 2 Portugalczyków za 1,5 mln euro były wyjątkiem.

W tej chwili najbardziej polskim klubem jest Górnik Zabrze w którym gra tylko 3 Hiszpanów. 5 obcokrajowców jest w Zagłębiu Lubin, a 6 cudzoziemców w Wiśle Płock. W porównaniu z wrześniem 2017 roku tego lata jeszcze bardziej wzrosła w LOTTO Ekstraklasie moda na Hiszpanów i Portugalczyków. Mniej jest za to Słowaków z racji m.in. majowego spadku Termaliki oraz Sandecji, które chętnie stawiały na piłkarzy z tego kraju. W naszej lidze wciąż chętnie stawia się na m.in. Chorwatów, Serbów czy Słoweńców.


* – stan na 6 września 2018

Liczba obcokrajowców w klubach Ekstraklasy 2018/2019:

17 – Cracovia Kraków
17 – Legia Warszawa
13 – Lech Poznań
13 – Korona Kielce
12 – Zagłębie Sosnowiec
11 – Jagiellonia Białystok
11 – Miedź Legnica
11 – Piast Gliwice
10 – Arka Gdynia
9 – Lechia Gdańsk
8 – Pogoń Szczecin
8 – Wisła Kraków
7 – Śląsk Wrocław
6 – Wisła Płock
5 – Zagłębie Lubin
3 – Górnik Zabrze

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Piłka nożna

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane