Najnowsze newsy

Wybierz kraj/typ

Drużyna: Wisła Kraków

Wisła Kraków

Nazwa:Wisła Kraków
Rok utworzenia klubu:1906
Barwy klubowe:czerwono-biało-niebieskie
Adres:30-059 Kraków, ul. Reymonta 22
Trener:
Wisła Kraków Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie. Spadkobierca tradycji wielosekcyjnego TS Wisła Kraków, z którego w grudniu 1997 wydzielono sekcję piłki nożnej mężczyzn tworząc sportową spółkę akcyjną (SSA), obecnie po zmianie formy prawnej 1 listopada 2007 roku spółka akcyjna (SA). Od tego czasu klub plasuje się w ścisłej czołówce polskiej Ekstraklasy.

Biała Gwiazda towarzyszyła piłkarzom od roku 1906, chociaż początkowo była bladoniebieska i to w liczbie dwóch sztuk na jednej koszulce. Szybko ograniczono się do jednej gwiazdy, a także zmieniono jej kolor na biały. I tak grano przez następne 93 lata. Wtedy gwiazdę na koszulkach zastąpiono herbem Wisły SSA. Mimo że posiada on małą gwiazdę, decyzja ta nie spodobała się kibicom. Ze względu na jubileusz stulecia klubu, od 2005 do 2007 piłkarze Wisły znów grali z Białą Gwiazdą na piersi, od sezonu 2007/2008 piłkarze Wisły grają z herbem Wisły SA na piersi. W obecnym sezonie 2008/09 w nowych strojach znowu pojawiła się biała gwiazda na życzenie kibiców, obecnie zajmuje miejsce na lewym ramieniu.

Pierwsze odznaki Wisły powstały na początku lat 20. Od samego początku znajdowała się na nich pięcioramienna gwiazda, lecz co ciekawe na pierwszej odznace była ona koloru błękitnego. Wkrótce później pojawiła się jednak biała gwiazda na czerwono-niebieskim tle. Ten element, mimo niewielkich modyfikacji na przestrzeni lat, obowiązuje do dziś.

Henryk Reyman - "dyplomowany Pułkownik Wojska Polskiego, środkowy napastnik - długoletni kapitan drużyny Wisły i Reprezentacji Polski (12 spotkań - 6 goli). Z Wisłą od 1910 do 1933 roku - zawodnik, działacz sportowy, Honorowy Prezes Wisły, Honorowy Członek PZPN i KOZPN, 16 razy wystąpił w barwach Reprezentacji Krakowa strzelając w nich 7 goli. Jego imieniem nazwano ulicę pomiędzy Parkiem Jordana a stadionem Wisły, przy stadionie stoi również jego pomnik. Według zapisków kronikarskich w sumie zagrał 437 meczów i strzelił 422 gole. W I lidze rozegrał 131 meczów i zdobył 109 goli[3]."

Andrzej Iwan - grając w piłkę, zarabiał już mając niespełna 10 lat. Włócząc się z kolegami po krakowskich ulicach, proponował starszym chłopcom grę na pieniądze. Ogrywali wszystkich. Niestety nie wykorzystał w pełni swojego talentu. Najpierw został zdyskwalifikowany za burdę w restauracji "Stylowa" w Nowej Hucie (uderzył kelnerkę i wdał się w bójkę z ochroną), a na MŚ w 1982 roku doznał poważnej kontuzji. Obecnie próbuje sił jako trener.

Mieczysław Gracz - niewiele brakowało, a trafiłby do Cracovii. Magazynier nie wpuścił go na trening, poszedł więc na Wisłę. I został przy Reymonta niemal do końca życia. Mając niespełna 16 lat zagrał w wielkich derbach Krakowa. W 1943 roku, gdy sędzia podyktował rzut karny dla Cracovii, potraktował go kopniakiem. W efekcie drużyna Wisły zeszła z boiska, mecz został przerwany, kibice wpadli na murawę, zadyma przeniosła się na ulice miasta.

Adam Musiał - prawy obrońca uczestnik Mundialu 1974. znany z twardej chociaż czasem nieodpowiedzialnej gry. Jednakże miał przez to wielu kibiców . Po zakończeniu kariery zawodniczej został asystentem trenera. Przez jakiś czas był pierwszym trenerem Wisły Kraków.

Kazimierz Kmiecik - zawodnik który strzelił najwięcej bramek dla Wisły w historii oraz zaliczył najwięcej meczów w reprezentacji wśród piłkarzy Wisły Kraków. Uczestniczył również w Mundialu 1974 i Igrzyskach Olimpijskich 1972. Obecnie zawodnikiem Wisły jest jego syn, Grzegorz, ale nie odnosi tak znacznych sukcesów.

Źródło: pl.Wikipedia.org i Wisla.Krakow.pl

Logowanie

Newsletter

Najnowsze galerie

Polecane