Najnowsze newsy

Wybierz kraj/typ

Drużyna: Arka Gdynia

Arka Gdynia

Nazwa:Arka Gdynia
Rok utworzenia klubu:1929
Barwy klubowe:żółto-niebieskie
Adres:ul. Olimpijska 5/9 Gdynia
Trener:
Początki Klubu

W 1929 roku pracownicy portu założyli organizację sportową K.S. Gdynia. 6 lat później Alfons Pomierski i Zygmunt Pozerski założyli Koło Sportowe, przekształcone w K.S. Kotwica i zgłoszone do rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zespół zaczyna od klasy C i wspina się po szczeblach coraz wyżej, by w 1938 roku zaistnieć w klasie A. Wojna spowodowała zawieszenie rozgrywek i dopiero w 1946 roku Kotwica jest reaktywowana. Sześć kolejnych lat to czas fuzji pomiędzy różnymi organizacjami sportowymi. Dopiero w 1952 roku z wcześniej powstałej Federacji Sportowej Kolejarz wyodrębniono Koło Sportowe Kolejarz-Arka. Dopiero wtedy pierwszy raz padła nazwa "Arka".

Historia Arki

Klub w 1953 roku awansował do III ligi, a dwa lata później przekształcił się w Rybacki Klub Sportowy Arka. RKS w 1960 pierwszy raz awansował do II ligi. Przez kolejne 14 lat znów fuzje, oraz gra między II a III ligą. 1974 rok przyniósł awans do I ligi. Jednak już rok później klub odnotowuje spadek z I ligi, by po roku znów do niej wrócić.

Zdobycie Pucharu Polski

Największym w historii gdyńskiego zespołu osiągnięciem, jest zdobycie Pucharu Polski. 9 maja 1979 roku na stadionie Motoru Lublin, Arka Gdynia, przegrywając 0:1 z Wisłą Kraków zdołała wygrać 2:1, po bramkach Janusza Kupcewicza i Tadeusza Krystyniaka. Zwycięstwo w tych rozgrywkach było wydarzeniem szczególnym nie tylko dla Gdyni, ale i dla całego Pomorza. Ponownie udało się już to tylko Lechii Gdańsk, 4 lata później. Sukces Arki otworzył jej drogę do europejskich szczebli rozgrywek piłkarskich.

Puchar Zdobywców Pucharów

Arka wylosowała w pierwszej fazie tych rozgrywek zespół Beroe Stara Zagora. Pierwszy mecz gdynianie wygrali 3:2. Na wyjeździe przegrali 0:2 i ostatecznie odpadli z rozgrywek.

Historia najnowsza

Spadek formy


Po sukcesach w latach 70., Arka spada do II ligi. Potem oscyluje między II a III ligą. W 2000 roku mają miejsce dwa wydarzenia: przekształcenie się w Sportową Spółkę Akcyjną i przeprowadzka ze stadionu przy ul. Ejsmonda, na stadion GOSIR-u będący w posiadaniu Gdyni, na którym do tego momentu grał inny klub gdyński – Bałtyk Gdynia.

Powrót do I ligi

W 2005 roku Arka zapewniła sobie awans do I ligi, nie przegrywając ani razu na własnym boisku. Jednakże sprawa sposobu, w jaki do awansu doszło, stała się jednym z głównych wątków śledztwa ws. afery korupcyjnej. W pierwszym sezonie w ekstraklasie klubowi wiodło się średnio. Z Mirosławem Draganem, jako trenerem, Arka nie była w stanie wygrać pierwszych 9 meczów, dopiero gdy drużynę przejął Wojciech Wąsikiewicz, dotychczasowy dyrektor sportowy klubu, Arka w 5 meczach zdobyła 11 punktów, wygrywając m.in. z ówczesnym Mistrzem Polski – drużyną Wisły Kraków. Późniejsze dokonania klubu były zmienne. Arka musiała grać w barażach, które wygrała, utrzymując się tym samym w ekstraklasie na kolejny sezon, jednak podczas którego pod zarzutem korupcji została karnie zdegradowana do II ligi. Pomimo niezajęcia w sezonie 2007/2008 miejsca premiowanego awansem, dzięki degradacjom kolejnych klubów z ekstraklasy po rocznej przerwie klub z Gdyni ponownie pojawił się na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Źródło: pl.wikipedia.org

Logowanie

Newsletter

Najnowsze galerie

Polecane