Siatkówka » Mistrzostwa Europy mężczyzn

Mistrzostwa Europy mężczyzn | 2019-09-15 17:34:58 | Nadesłał: Danka Albrecht | Źrodlo: inf. własna

ME mężczyzn: Holendrzy bez szans w starciu z mistrzami świata

Drugi mecz nie sprawił wielu trudności reprezentantom Polski, którzy bez straty seta pokonali Holandię, czyli jednego z gospodarzy tegorocznych Mistrzostw Europy. W każdym z trzech setów Biało-czerwoni budowali przewagę, która pozwalała na spokojne kontrolowanie tego co działo się na boisku. W efekcie rywale nie zdołali przekroczyć granicy dwudziestu punktów. Holendrzy swoją szansę mieli w trzeciej partii, gdzie przez dłuższy czas prowadzili. Niestety mimo bardzo dobrej postawy Nimira Abdel-Aziza (19 "oczek") podopiecznym trenera Roberto Piazzy nie udało się zapisać na swoim koncie trzeciego zwycięstwa w turnieju. Jutro polski zespół czeka starcie z Czechami.

Bardzo dobrze mecz rozpoczynają mistrzowie świata, którzy po ataku ze środka Bieńka obejmują prowadzenie 1:4. Holendrzy jak na razie nie mogą znaleźć sposobu na skuteczne odrabianie strat (3:7, 5:9). Trener Piazza widząc kłopoty swojego zespołu prosi o czas. Po powrocie na boisko Polacy spokojnie kontrolują to co dzieje się na boisku (8:12). Ta część spotkania oprócz dobrych zagrań upływa niestety także pod znakiem zepsutych zagrywek po obu stronach siatki (11:14). Błąd rozegrania akcji przez gospodarzy sprawia, że ich szkoleniowiec prosi o kolejną przerwę (14:18). Dotknięcie siatki przez Kubiaka pozwala reprezentacji Holandii w końcówce seta zbliżyć się na dwa punkty (17:19). Wśród naszych dzisiejszych rywali niekwestionowanym liderem jest Abdel-Aziz, jednak brak wsparcia od kolegów nie pozwala na skuteczne odrobienie strat (19:22). Leon kończy piłkę po skosie, Muzaj dokłada asa serwisowego i mamy pierwszą piłę setową (19:24). Autowe atak Van Garderena daje Biało-czerwonym wygraną 19:25.

Druga partia rozpoczyna się od wyrównanej gry po obu stronach siatki (3:3). Abdel-Aziz nadziewa się na polski blok, dzięki czemu Biało-czerwoni odskakują na dwa "oczka" (3:5). Ter Horst punktuje na zagrywce i mamy remis 6:6. Bardzo szybko reaguje trener Heynen, który poprosił o czas. Chwila odpoczynku przyniosła oczekiwany efekt, gdyż po bloku Kubiaka ponownie prowadzimy (7:9). Gospodarze mimo prób kolejny raz w tym spotkaniu nie są w stanie odrobić wszystkich strat (9:11, 11:12). Atak Leona niejako zmusza trenera Piazze do wzięcia czasu (11:14). Trzypunktowa zaliczka znacznie ułatwia grę mistrzom świata, którzy mogą spokojnie kontrolować, to co dzieje się na boisku (13:15, 15:18). W końcowej części partii numer dwa Polacy ani na moment nie pozwolili, żeby rywale się do nich zbliżyli (17:22). Skuteczny atak ze środka Nowakowskiego daje nam pierwszą piłkę setową, którą w kolejnej akcji asem serwisowym kończy Komenda (18:25).

Dłuższa przerwa między setami sprawiła, że pierwsze akcje tej odsłony spotkania są dość wyrównane (2:2, 5:5). As Van Garderena rozpoczyna dobrą passę Holendrów (7:6). Blok na Nowakowskim i o czas prosi trener Heynen, gdyż przewaga rywali wynosi trzy punkty (9:6). Po wznowieniu gry Biało-czerwoni zabierają się za odrabianie strat, chociaż gospodarze skutecznie starają się im to utrudnić (10:8, 12:10). Sytuacja ulega zmianie kiedy najpierw atak po długiej wymianie kończy Leon, a w kolejnej akcji nasi siatkarze stawiają szczelny blok. Te dwa punkty sprawiły, że na tablicy pojawił się remis 12:12. W kolejnych minutach inicjatywę przejmują Polacy, dzięki czemu prowadzą 12:15. Trener Piazza chcąc przerwać dobrą passę mistrzów świata prosi o czas. Chwila odpoczynku nie wybija z rytmu graczy znad Wisły, którzy spokojnie kontrolują to co dzieje się na boisku (13:16, 15:18). Im bliżej do końca spotkania tym bardziej przygasa nadzieja Holendrów na przedłużenie tego meczu (17:21). Pewny blok Biało-czerwonych daje im wygraną 19:25 i w całym starciu 3:0.

Holandia - Polska 0:3 (19:25, 18:25, 19:23)