Najnowsze newsy

Siatkówka » Europejskie puchary » CEV Cup

CEV Cup | 2018-11-05 12:21:05 | Nadesłał: Anna Jabłczyk | Źrodlo: plusliga.pl

Indykpol AZS Olsztyn po 10 latach wraca do Europy

Fot.: Agnieszka Kaźmierska

We wtorek, 6 listopada historyczna chwila – Indykpol AZS Olsztyn wraca do europejskich pucharów! Bilety na spotkanie w ramach Pucharu CEV z fińskim Hurrikaani Loimaa wciąż są dostępne.

Dziesięć lat kibice w stolicy Warmii i Mazur musieli czekać na europejskie emocje. Przypomnijmy, iż ostatnie spotkania, w których AZS Olsztyn brał udział w europejskich rozgrywkach, były lata 2007-2008. W sezonie 2007/2008, akademicy w 1/16 finału Pucharu Konfederacji przegrali 0:3 z zespołem Lennik z Belgii, przez co zostali zepchnięci do Pucharu Challenge. W nim AZS odpadł w ćwierćfinale, ulegając w dwumeczu włoskiej drużynie Pallavolo Modena.

Rok później, a więc w sezonie 2008/2009, olsztynianie rozpoczęli rywalizację od 1/16 Pucharu CEV. Ekipa ze stolicy Warmii i Mazur musiała dwukrotnie uznać wyższość Lokomotivu Belgorod. Porażka spowodowała zepchnięcie do Pucharu Challenge, w którym akademicy dwukrotnie ulegli włoskiemu Sisley Treviso. Ostatni mecz AZS Olsztyn w europejskich pucharach odbył się w 10 grudnia 2008 roku w Hali Urania.

Czwarte miejsce zajęte w minionym sezonie przez siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn, początkowo, na wskutek międzynarodowego rankingu CEV, dało akademikom miejsce w Pucharze Challenge. Prośba olsztyńskiego klubu o przyznanie „dzikiej karty” na występy w Pucharze CEV została przez włodarzy europejskiej konfederacji siatkówki rozpatrzona pozytywnie. 29 czerwca w Luksemburgu, a dokładniej w siedzibie CEV rozlosowane zostały pary Pucharu CEV. Los sprawił, że pierwszym rywalem Indykpolu AZS Olsztyn będzie fiński Hurrikaani Loimaa!

Klub Hurrikaani Loimaa został założony w 2007 roku. Pierwszy triumf przyszedł dość szybko, bowiem w 2012 roku drużyna wywalczyła tytuł wicemistrza Finlandii. Od tego momentu siatkarze z Loimy rokrocznie zdobywali medale mistrzostw kraju, choć nie zdobyli jeszcze tego najcenniejszego - złotego. W minionym sezonie ekipa pod wodzą Lauri Rantanena zdobyła piąty w historii klubu, srebrny medal.

Nowym sternikiem zespołu został Jussi Heino. Trzon drużyny stanowią m.in. amerykański rozgrywający Matt West oraz środkowy Henrik Porkka. W składzie fińskiego Huraganu, występuje też dobrze znany z olsztyńskiego parkietu Matti Oivanen.

Klub z Loimy obecnie jest wiceliderem fińskiej ekstraklasy. Hurrikaani zajmują 2 miejsce, mając na swoim koncie aż 7 wygranych i tylko 2 przegrane. W ostatnim ligowym meczu, rozegranym 28 października, ekipa trenera Heino pokonała 3:1 drużynę Lakkapaa.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn natomiast, w rozgrywkach PlusLigi zajmują obecnie 7 miejsce. Akademicy dwukrotnie zwyciężali (z PGE Skrą Bełchatów i MKS Będzin) oraz musieli uznać wyższość ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Cerradu Czarni Radom, GKS Katowice czy Treflowi Gdańsk. W ostatnim ligowym meczu, rozegranym w piątek, akademicy ulegli 1:3 drużynie ZAKSY.

- Temu spotkaniu towarzyszą mi świetne emocje – przyznaje Paweł Woicki, kapitan Indykpolu AZS Olsztyn. – W końcu możemy zagrać przeciwko komuś innemu, drużynie, która jest z innej bajki. W PlusLidze znamy się dobrze, a w europejskich pucharach zawsze jest lekka niewiadoma. Hurrikaani mają w swoim składzie dwóch zawodników, którzy byli w szerokim składzie Finlandii na Mistrzostwach Świata (Antii Ropponen i Henrik Porrka – red.) oraz mają Mattiego Oivanena. Czeka nas ciekawe widowisko, które będziemy chcieli wygrać, a w Pucharze CEV zajść jak najdalej. Takimi spotkaniami drużyna buduje swoją tożsamość, rozwija się i zdobywa cenne doświadczenie.

Początek spotkania w Hali Urania o godzinie 18:00 - bilety wciąż są dostępne! Rewanżowy mecz zostanie rozegrany 13 listopada w Finlandii. Zwycięzca tej pary awansuje do 1/16 finałów, a rywalem będzie zespół, który odpadnie w 3 rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane