Zagranica | 2015-03-24 14:39:56 | Nadesłał: Patryk Segda | Źrodlo: inf.własna
Prezydent UEFA Michel Platini został wybrany na trzecią kadencję. Francuz, który był dzisiaj jedynym kandydatem, pozostanie na stanowisku do 2019 roku.
59-latek przewodzi UEFA od 2007 roku, wtedy to zastąpił Lennarta Johanssona. Dzisiaj jego kandydaturę jednomyślnie poparły wszystkie 54 federacje krajowe, co pokazuje jak dużym zaufaniem piłkarski świat go obdarza.
Jako piłkarz Platini grał jako ofensywny pomocnik w Nancy (Puchar Francji), Saint-Étienne (mistrzostwo Francji) i Juventusie Turyn (Puchar Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar Interkontynentalny, Superpuchar Europy, Puchar Włoch, dwa mistrzostwa Włoch). Zdobył 41 goli w 72 meczach reprezentacji Francji. Trzykrotnie sięgał po Złotą Piłkę (1983, 1984 i 1985). Był także trzy razy królem strzelców Serie A. W zwycięskich dla Francji mistrzostwach Europy w 1984 roku został królem strzelców i najlepszym zawodnikiem turnieju. W MŚ zajął z "Trójkolorowymi" III (1986) i IV (1982) miejsce.
W latach 1988-1992 był selekcjonerem reprezentacji Francji, ale nie odniósł z nią większych sukcesów.
Wykop
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Nie pamiętasz hasła? Nowe hasło
Chcesz być powiadomiany/a o nowościach? Zapisz się do Newslettera.