Piłka Nożna » ME 2012

ME 2012 | 2012-07-01 22:37:36 | Nadesłał: Anna Szłapa | Źrodlo: inf. własna

Euro 2012: Hiszpania mistrzem Europy po raz drugi z rzędu!

W spotkaniu finałowym piłkarskich Mistrzostw Europy 2012 Hiszpania pokonała 4:0 Włochów i tym samym przeszła do historii jako pierwsza drużyna, która obroniła tytuł najlepszej drużyny Europy.

Groźnie pod bramką Buffona mogło być już w 4. min; Silva świetnie podał do Iniesty, którego skutecznie uprzedził Marchisio. Chwilę później kolejna akcja Hiszpanii, ale Xavi tym razem uderzył obok włoskiej bramki. W 14. min Hiszpania objęła prowadzenie; Fabregas świetnie podał do Silvy, który strzałem głową nie dał szans na obronę Buffonowi.

W 27. min pierwsza groźna okazja Włochów, jednak po rzucie rożnym dobrze z bramki wyszedł Casillas. Pokonać hiszpańskiego golkipera próbował także z rzutu wolnego Pirlo, ale futbolówkę pewnie złapał bramkarz Realu Madryt. W 33. min mocny strzał z dystansu Cassano, świetną interwencją popisał się ponownie Casillas, piąstkując piłkę. W 41. min Hiszpanie podwyższyli swoje prowadzenie; Xavi świetnie podał do Alby, a ten pewnie uderzył tuż obok Buffona. Kontaktową bramkę tuż przed zakończeniem mógł zdobyć Montolivo, jednak jego potężny strzał wybił przed siebie Casillas.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli Włosi, którzy rzucili się do odrabiania strat; najpierw Di Natale uderzył tuż nad poprzeczką, chwilę później jego strzał świetnie obronił hiszpański golkiper, który spokojnie złapał piłkę po dobitce. W 73. min Hiszpanie grający z przewagą jednego zawodnika mogli podwyższyć prowadzenie, jednak podanie Fabregasa w pole karne dobrze wybił Abate.

W 84. min Hiszpania przypieczętował swój triumf; Xavi świetnie podał do Torresa, ten wyprzedził Bonucciego i strzelił obok Buffona. Cztery minuty później kolejna bramka hiszpańskich piłkarzy, tym razem włoskiego golkipera pokonał wprowadzony dwie minuty wcześniej Mata wykorzystując dobre podanie strzelca trzeciej bramki.

Hiszpania - Włochy 4:0 (2:0)
1:0 David Silva (14. min)
2:0 Jordi Alba (41. min)
3:0 Fernando Torres (84. min)
4:0 Juan Mata (88. min)

Żółte kartki: Pique - Barzagli.
Sędzia: Pedro Proenca.

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - David Silva (60. Pedro), Xabi Alonso, Xavi, Sergio Busquets, Andres Iniesta (86. Juan Mata) - Cesc Fabregas (75. Fernando Torres.

Włochy: Gianluigi Buffon - Ignazio Abate, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (22. Federico Balzaretti) - Claudio Marchisio, Andrea Pirlo, Daniele De Rossi, Riccardo Montolivo (57. Thiago Motta) - Antonio Cassano (46. Di Natale), Mario Balotelli.