Piłka Nożna » ME 2008

ME 2008 | 2008-06-12 20:00:00 | Nadesłał: Agnieszka Gambusz | Źrodlo: inf. własna

Zwycięstwo Chorwatów

Reprezentacja Chorwacji pokonała piłkarzy z Niemiec w meczu grupy B. Wynik spotkania otworzył Srna, na 2:0 podwyższył Olic, a honorowego gola dla Niemców zdobył Podolski. To komplikuje sytuację Polaków, którzy by awansować do ćwierćfinałów muszą dziś pokonać gospodarzy turnieju - Austriaków, a za cztery dni wygrać z Chorwatami.

Spotkanie pomiędzy dwoma niepokonanymi zespołami grupy B Niemcy rozpoczęli w składzie, w którym cztery dni temu pokonali Polaków. Początkowo obie drużyny grały bardzo ostrożnie, w 10. minucie pierwszy rzut rożny w tym meczu mieli Niemcy, nie stworzyli jednak groźnej sytuacji, piłkę wybijał Modric. Przed szansą stanął też Klose, futbolówkę sprzed nóg wybił mu Chorwacki zawodnik.

W 12. minucie meczu Jansen faulował Srnę na wysokości pola karnego, rzutu wolnego nie wykorzystali jednak Chorwaci, szybka kontra Niemców również skończyła się fiaskiem, Klose nie poradził sobie z przyjęciem piłki.

Ładną akcję przeprowadzili Chorwaci w 21 minucie, piłka poleciała w kierunku Olica, Metzelder w ostatniej chwili wślizgiem powstrzymał napastnika Chorwatów. Co nie udało się wcześniej powiodło się w 24. minucie meczu, ładne zagranie z lewego skrzydła w pole karne, Srna uprzedził Niemieckiego obrońcę- Jansena i z bliskiej odległości pokonał bramkarza. Chorwacja od 24. minuty prowadziła z Niemcami, 1:0.

Niemcy szybko przeszli do kontrataku, Jansen zagrał piłkę w pole karne, ale głową ponad bramką uderzał Gomez. Później za faul na Podolskim żółtą kartką został ukarany Srna, Fritz z rzutu wolnego strzelił prosto w mur.

Przed dużą szansą stanął Kranjcar, przestrzelił jednak z bliskiej odległości, a Niemieccy obrońcy na coraz więcej pozwalali zawodnikom z Chorwacji.

W 33. minucie meczu faulowany był Klose, stały fragment gry wykonywał Ballack, jego strzał wybronił Pletikos. Chwilę później rzut rożny dla Niemiec, strzela Metzelder, ale ponad bramką. Odpowiedzą na to zagranie była świetna akcja Chorwatów, ale uderzenie Srny wybronił Lehmann.

Po pierwszych 45 minutach gry lepsze wrażenie pozostawili po sobie podopieczni Slavena Bilie i zasłużenie prowadzili 1:0.

Drugą część spotkania lepiej zaczęli Niemcy i to oni utrzymywali się przy piłce, a Chorwaci czekali na okazję do kontry. Modric strzałem z daleka nie zaskoczył Lehmanna, Niemiecki bramkarz sam narobił sobie przy tej akcji problemów, źle wyłapując piłkę. Niemcy nie potrafili stworzyć
dogodnej sytuacji do oddania strzału.

W 61. minucie błąd Kovaca nie wykorzystali nasi zachodni sąsiedzi, do piłki nie doszedł Klose, a mogło być naprawdę groźnie. Szybki kontratak przeprowadzili Chorwaci, strzał Srny z dystansu trafił w słupek, w odpowiednim miejscy znalazł się jednak Olic, który dobił piłkę podwyższając prowadzenie swojej drużyny na 2:0.

Zdobywca drugiej bramki chwilę później wywalczył rzut rożny, zagranie odbił jednak Lehmann. Inicjatywę w grze przejęli Chorwaci, Joachim Loew zareagował natychmiast i wprowadził do gry Schweinsteigera. Mimo tego w 68. minucie znowu groźnie było pod Niemiecką bramką, w ostatniej chwili futbolówkę wybił Metzelder.

W 73 minucie spotkania bliscy szczęścia byli Niemcy, Schweinsteiger strzelał z ostrego kąta, piłka przeleciała obok słupka bramki Pletikosy. Na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry ukarany żółtą kartką został Ballack za faul na Rakiticu, chwilę przerwy w grze, później strzał Kranjcara broni Lehmann. Ładna akcja Niemców, Lahm podaje do Ballacka, ten do Klose, jednak zawodnik Bayernu nie doszedł do piłki.

Kibice reprezentacji Chorwacji zaczęli już świętować zwycięstwo i śpiewająco pożegnali Niemców. Radość okazała się jednak zbyt wczesna, w 79. minucie potężne uderzenie Podolskiego dało kontaktowego gola drużynie Loewa.

Chorwaci w końcówce spotkania wyraźnie grali na czas, w doliczonym czasie gry mieli kolejną groźną akcję, skończyło się na rzucie rożnym. Na boisku zrobiło się nerwowo, czerwoną kartką ukarany został Schweinsteiger, za uderzenie rywala, posypały się też żółte karki, dla Lehmanna i Leko za dyskusje z arbitrem. Niemcy nie zdołali już doprowadzić do remisu, skończyło się na zwycięstwie Chorwacji, 2:1.

Chorwacja- Niemcy 2:1 (1:0)

Chorwacja: Stipe Pletikosa - Verdan Ćorluka, Robert Kovać, Josip Siminuć, Danijel Pranjić - Darijo Srna (80' Jerko Leko), Luka Modrić, Niko Kovać, Ivan Rakitić - Niko Krancjar (85' Dario Kneżević), Ivica Olić (72' Mladen Petrić).

Niemcy: Jens Lehmann - Philipp Lahm, Christoph Metzelder, Per Mertesacker, Marcell Jansen (46' David Odonkor) - Clemens Fritz (82' Kevin Kuranyi), Torsten Frings, Michael Ballack, Lukas Podolski - Mario Gomez (65' Bastian Schweinsteiger), Miroslav Klose.

Bramki: Srna (24'), Olic (62'), Podolski (79')

Żółte kartki: Ćorluka, Simunić, Leko, Olić (Chorwacja), Ballack (Niemcy).

Czerwona kartka: Schweinsteiger (Niemcy)

Sędzia: Frank De Bleeckere (Belgia).