Piłka Nożna » ME 2008

ME 2008 | 2008-06-11 22:59:00 | Nadesłał: Anna Szłapa | Źrodlo: inf. własna

Zwycięstwo Turków nad Szwajcarami 2:1

W drugim meczu grupy A Turcja pokonała gospodarzy Mistrzostw- Szwajcarię 2:1 i ma w dalszym ciągu ma szansę na awans do ćwierćfinału. Szwajcaria natomiast po dzisiejszej przegranej traci szanse na wyjście z grupy.

W pierwszych minutach tego spotkania gra była wyrównana. Zarówno Turcy jak i Szwajcarzy grali uważnie w obronie. W 6. minucie pierwszą interwencją wykazał się bramkarz Szwajcarii Bengalio, który przejął piłkę po uderzeniu Nihata.

Od 12. minuty nad stadionem w Bazylei z ciemnych chmur zaczął padać deszcz, który znacznie utrudniał piłkarzom grę. W 20. minucie pierwszy celny strzał Milera, który uderza piłkę z dystansu, pewnie jednak łapie Demirel.

Szwajcarzy w 24. minucie mieli możliwość objęcia prowadzenia w meczu- Magnin został faulowany przez Kadadeniza, rzut wolny z odległości ok. 20m wykonuje Burnetta, jednak bramkarz Turków wybija piłkę palcami na rzut rożny. Chwilę później to Turcy jednak mieli okazję do strzelenia pierwszego gola w tym meczu, Nihat centrował z rzutu wolnego, jednak piłka po głowce Adry trafiła w słupek.

W 32. minucie Derdiyok minął Demirela i dośrodkował wzdłuż linii bramkowej, piłka zatrzymała się w kałuży, piłkę do pustej bramki z odległości 2m posłał Hakan Yakin i Szwajcaria prowadzi 1:0. Kilka minut później Yanin miał kolejną sytuację na zdobycie drugiego gola, niestety jego strzał był minimalnie niecelny.

Od drugiej połowy na boisku pojawili się w drużynie Turcji: Mehmet Topal za Gokdeniza oraz Semih za Metina. Również poprawiły się warunki atmosferyczne nad stadionem w Bazylei- przestał padać deszcz, który tak przeszkadzał w pierwszej połowie spotkania.

W 48. minucie żółtą kartką ukarany został Arda, który zagrał piłkę ręką. W 57. minucie Turcy doprowadzają do remisu w tym meczu. Bramkę dla Turków zdobywa wprowadzony w przerwie meczu Semih, któremu piłka odbiła się od głowy i po rękach Demirela wpadła do bramki.

Kilkanaście minut później okazję do strzelenia kolejnego gola mieli gospodarze, po serii rzutów rożnych, strzałem z dystansu popisuje się Magnin, jednak do zdobycia bramki zabrakło mu metra.

Druga połowa tego meczu była zdecydowanie żywsza od pierwszej. Zarówno gospodarze jak i goście mieli kilka okazji do podwyższenia wyniku meczu. W 73. minucie Nihat Kahveci minął się z piłką po podaniu Sanliego. Kilka minut później to Szwajcarzy nie wykorzystali sytuacji do zdobycia gola. Demirel najpierw obronił strzał Yakina, potem nie pozwolił Cabanasowi na dobitkę.

Do regulaminowego czasu gry sędzia tego spotkania dolicza cztery minuty. Dwie minuty przed zakończeniem piłka uderzona przez Arda odbija się od Inlera i wpada ponad bramkarzem Szwajcarii.

Turcja wygrywa cały mecz 2:1 i w dalszym ciągu ma szansę na awans do ćwierćfinału. Szwajcaria po dzisiejszej przegranej traci szanse na wyjście z grupy.

Szwajcaria - Turcja 1:2

Bramka: Yakin 31, Senturk 57, Arda 90+2

Sędzia: Lubos Michel (Słowacja)

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephen Lichtsteiner, Patrick Mueller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin - Valon Berhami, Gokhan Inler, Gelson Fernandes (76. Ricardo Cabanas), Tranquillo Barnetta (66. Johan Vonlanthen), Hakan Yakin (85. Daniel Gygax) - Eren Derdiyok.

Turcja: Volkan Demirel - Hamit Altintop, Emre Asik, Servet Cetin, Hakan Balta - Gokdeniz Karadeniz (46. Semih Senturk), Tumer Metin (46. Mehmet Topal), Mehmet Aurelio, Arda Turan - Tuncay Sanli, Nihat Kahveci (85. Kazim Kazim).