Piłka Nożna » Ligi polskie

Ligi polskie | 2018-06-20 21:53:03 | Nadesłał: Dawid Ćmielewski | Źrodlo: kkslech.com

Lech Poznań Mistrzem Polski Juniorów Starszych

W rewanżowym meczu finałowym piłkarskiej Centralnej Ligi Juniorów Starszych U-19 sezonu 2017/2018, Lech Poznań pokonał Cracovię Kraków 2:0, wygrał w dwumeczu 4:0 i po 23 latach został Mistrzem Polski do lat 19 zdobywając ten tytuł 3 raz w historii. Kolejorz będzie jesienią reprezentował Polskę w Młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Od pierwszych minut rewanżu obie drużyny chciały atakować. Po szybkiej akcji Tupaja w 2 minucie prawą stroną 3 minuty później odpowiedziała Cracovia, jednak strzał głową Strózika był niecelny. W 11 minucie gry lewą flanką urwał się Zimmer, który mając wiele czasu na podanie zagrał w pole karne bardzo niedokładnie. W 16 minucie na strzał z dystansu zdecydował się jeden z graczy Cracovii. Futbolówka po jego strzale minimalnie minęła bramkę Mrozka. W 22 minucie kolejną dobrą okazję w rewanżu mieli lechici, ale Bartkowiaka w ostatniej chwili zatrzymał obrońca Cracovii. Kilkadziesiąt sekund później lewą stroną pola karnego przedzierał się Sobol. Oddał strzał, który został obroniony przez bramkarza. W 31 minucie meczu groźnie w pole karne dośrodkował Zalewski, którego wrzutkę wyłapał golkiper przeciwnika. Po chwili równie dobrym dośrodkowaniem odpowiedziała Cracovia, którą świetną interwencją powstrzymał Pleśnierowicz. W 36 minucie Sobol kapitalnie wypuścił w pole karne Skórasia, który nie potrafił dobrze podać piłki do wbiegającego jednego z lechitów. W 41 minucie Lech w końcu objął prowadzenie. W polu karnym faulowany był Sobol, a jedenastkę na gola pewnie zamienił Pleśnierowicz. Kolejorz po tej bramce nie zatrzymywał się. Najpierw na bramkę uderzał Tupaj, a po chwili golkiper Cracovii aż 2-krotnie ratował swój zespół z opresji. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem tylko 1:0.

Po zmianie stron początkowo więcej atakowała Cracovia. W 50 minucie celny, choć płaski strzał oddał Pik, który pewnie obronił Mrozek. W 53 minucie Lech prowadził już 2:0. W sytuacji 1 na 1 znalazł się Sobol, który mocnym strzałem pod poprzeczkę zdobył swojego 24 gola w tym sezonie. W 60 minucie mocny strzał z ostrego kąta oddał Skóraś. Bramkarz „Pasów” co prawda obronił to uderzenie, lecz ze sporymi problemami. W odpowiedzi 3 minuty później zakotłowało się pod bramką Mrozka po rzucie rożnym. Mimo 2 prób piłka nie wpadła do siatki poznaniaków. W 70 minucie świetnie piłkę w pole karne zagrał Sobol, ale żaden z wbiegających w pole karne piłkarzy nie zamknął akcji. W kolejnych minutach lechici już tylko kontrolowali zawody. W poczynania poznaniaków wdarło się wiele nonszalancji tak jak choćby w 88 minucie, kiedy gola podcinką z karnego chciał strzelić Skóraś. Pomocnik Lecha zabawił się posyłając futbolówkę nad poprzeczką. Kolejorz ostatecznie wygrał 2:0, w rewanżu 4:0, zdobył Mistrzostwo Polski U-19 po 23 latach przerwy i będzie reprezentował Polskę w Młodzieżowej Lidze Mistrzów!

Lech Poznań – Cracovia Kraków 2:0 (1:0)

Bramki: 41.Pleśnierowicz – k. 53.Sobol

Asysty: 1:0 – bez asysty, 2:0 – Bartkowiak

Żółte kartki: Kanach, Krzempek, Kajpust

Czerwona kartka: 87 min. – Kajpust (za drugą żółtą)

Widzów: ok. 400

Lech: Mrozek – Zalewski, Skrzypczak, Pleśnierowicz (70.Maćkowiak), Zimmer – Norkowski, Kryg (77.Andrzejewski), Bartkowiak – Skóraś, Sobol (81.Szymczak), Tupaj (58.Kamiński).

W dotychczasowej historii Lech Poznań był Mistrzem Polski U-19 łącznie 3 razy (wcześniej ostatni raz w 1995 roku) Kolejorz na swoim koncie ma też 5 wicemistrzostw i 7 razy plasował się na miejscach 3-4. Rewanż z Cracovią zostanie rozegrany w środę, 20 czerwca, o godzinie 17:00 we Wronkach. Triumfator CLJ 2017/2018 został Mistrzem Polski Juniorów Starszych i będzie jesienią reprezentował Polskę w Młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Największe sukcesy Lecha Poznań w Mistrzostwach Polski U-19:

Mistrz Polski Juniorów Starszych: 1987, 1995, 2018
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych: 1998, 2009, 2010, 2012, 2015
3. miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Starszych: 1937, 1985, 1992, 1994, 2014, 2016, 2017