Najnowsze newsy

Piłka Nożna » Ligi polskie » I Liga

I Liga | 2009-08-18 15:00:44 | Nadesłał: Anna Szłapa | Źrodlo: PAP

Doniesienie do prokuratury ws. licencji ŁKS

Fot.: Dawid Ćmielewski

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków komisji licencyjnej i komisji odwoławczej ds. licencji PZPN polegającego na nie przyznaniu Łódzkiemu Klubowi Sportowemu licencji na grę w Ekstraklasie złożył do warszawskiej prokuratury członek sejmowej komisji sportu, poseł Andrzej Biernat. To kolejne doniesienie do prokuratury w tej sprawie.

Jak powiedział Biernat we wtorek na konferencji prasowej w Łodzi, jego zdaniem zachodzi podejrzenie, iż w procesie przyznawania licencji doszło do nieprawidłowości. Jak twierdził, ŁKS złożył wszystkie dokumenty i zastosował się do procedur wymaganych przez podręcznik licencyjny PZPN. "Mimo to, decyzja o przyznaniu licencji była negatywna" - napisał w doniesieniu.

Na spotkaniu z dziennikarzami przypomniał, że na jego prośbę dwukrotnie została zwołana w tej sprawie sejmowa komisja sportu. "Na niej dowiedzieliśmy się o zasadach przyznawania licencji dla klubów i że wszystkie licencje przyznane zostały zgodnie z obowiązującym podręcznikiem licencyjnym. Później okazało się jednak, że członkowie komisji licencyjnej, z którymi rozmawialiśmy nie do końca mówili prawdę" - powiedział Biernat.

Przypomniał m.in. sprawę Cracovii, która składając wniosek licencyjny nie dysponowała własnym stadionem, ani nie wykazała się prawnie skuteczną umową, a jest to warunek konieczny do uzyskania licencji. Mimo tego zespół z Krakowa taką licencję uzyskał.

W związku z tym - jak twierdzi - może zachodzić uzasadnione podejrzenie przekroczenia uprawnień przez członków obu komisji i dlatego zwrócił się do prokuratury o wyjaśnienie tych podejrzeń.

Wcześniej doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków komisji odwoławczej w związku z licencjami złożył wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. Według wiceprezydenta, członkowie tej komisji mogli - przy przyznawaniu licencji - popełnić przestępstwo.

28 maja Komisja Odwoławcza ds. Licencji PZPN negatywnie oceniła wniosek licencyjny ŁKS i nie przyznała klubowi prawa do gry w piłkarskiej ekstraklasie w sezonie 2009/2010. Uznano, że nie złożono w terminie wszystkich wymaganych dokumentów.

Łodzianie złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednocześnie zwrócili uwagę na rzekome nieprawidłowości przy przyznawaniu licencji Cracovii. W związku z tą sprawą minister sportu Mirosław Drzewiecki zarządził kontrolę w PZPN.

W ub. tygodniu WSA w Warszawie odroczył wydanie decyzji w sprawie skargi ŁKS. Powodem był wniosek Cracovii o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na zasadzie strony. WSA odmówił Cracovii prawa do udziału w postępowaniu, ale krakowski klub może teraz złożyć zażalenie do Najwyższego Sądu Administracyjnego. WSA termin kolejnej rozprawy ogłosi po uprawomocnieniu się orzeczenia w sprawie Cracovii.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Piłka nożna

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane