Najnowsze newsy

Boks » Boks amatorski

Boks amatorski | 2009-08-14 09:25:18 | Nadesłał: mickjagger | Źrodlo: PAP

Boks kobiet w londyńskich igrzyskach

Boks kobiet został włączony do programu igrzysk w Londynie w 2012 roku - zdecydował obradujący w Berlinie Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Komitet zarekomendował golf i rugby 7-osobowe jako nowe dyscypliny, które wejdą do programu igrzysk w 2016 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie podjęta w październiku podczas posiedzenia MKOl w Kopenhadze.

Obok boksu kobiet o wejście do rodziny olimpijskiej w Londynie w 2012 roku aspirowały gra mieszana w tenisie ziemnym i sprinty pływackie.

Za wprowadzeniem boksu kobiet do programu igrzysk był przewodniczący MKOl Jacques Rogge, który już od pewnego czasu w oficjalnych wystąpieniach podkreślał, że nadszedł właściwy czas na tę dyscyplinę na olimpiadzie.

Za swoją dyscypliną był także rzecznik Międzynarodowej Federacji Boksu (AIBA) Richard Baker. "Tysiące kobiet uprawiających boks, mających swe krajowe, międzynarodowe, kontynentalne zawody, marzy o dniu, w którym będą mogły cieszyć się największą sportową imprezą. Zasługują na to" - kilka razy przypominał Baker przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego MKOl w Berlinie.

W Londynie o medale będzie walczyć po 12 zawodniczek w trzech kategoriach wagowych: muszej (48-51 kg), lekkiej (56-60 kg) i średniej (69-75). Jacques Rogge podkreślił, że ogólna liczba uczestników turnieju olimpijskiego w boksie nie zmieni się, ponieważ rywalizacja mężczyzn będzie zmniejszona z 11 do 10 kategorii.

Komitet Wykonawczy MKOl zarekomendował golf i rugby 7-osobowe jako nowe dyscypliny, które wejdą do programu igrzysk w 2016 roku. Decyzja jeszcze nie jest ostateczna, ale wydaje się, że szanse pozostałych dyscyplin: baseballu, softballu, karate, squasha i sportów wrotkarskich są obecnie minimalne.

Golf już był w programie igrzysk olimpijskich w 1900 roku w Paryżu i cztery lata później w St. Louis. Teraz, rekomendując dyscyplinę Międzynarodowa Federacja Golfa przypominała, że jest to sport globalny, uprawiany na całym świecie i coraz bardziej popularny w różnych środowiskach. Podkreślano, że nie jest to już sport elitarny, wymagający do jego uprawiania poważnych nakładów oraz fakt, że czołowi golfiści świata z Tigerem Woodsem na czele zadeklarowali kontynuowanie kariery i start w 2016 roku.

Rugby także było już dyscypliną olimpijską w latach 1900-1924. Wtedy występowały reprezentacje 15-osobowe, teraz proponowana jest odmiana 7-osobowa, zarówno w rywalizacji kobiet i jak i mężczyzn.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Najnowsze galerie

Polecane