Najnowsze newsy

Siatkówka » Reprezentacje » Grand Prix

Grand Prix | 2016-06-01 11:49:36 | Nadesłał: Danka Albrecht | Źrodlo: pzps.pl

Przed startem World Grand Prix w Polsce

Fot.: CEV

Od piątku do niedzieli w Zielonej Górze rozegrany zostanie z udziałem reprezentacji Czech, Kanady, Polski i Portoryko turniej 2. dywizji Wolkd Grand Prix. Ten ostatni zespół może się pochwalić wywalczeniem przed kilkoma dniami olimpijskiego awansu, pierwszego w historii tej drużyny. W zawodach, które zostały rozegrane w ich kraju, bez straty seta pokonał Algierię, Kolumbię i Kenię.

Podopieczne Juana Carlosa Nuneza nie cieszyły się jednak zbyt długo z historycznego awansu. Po turnieju otrzymały trzy dni na odpoczynek, po czym wróciły do ciężkich ćwiczeń. - Daliśmy zawodniczkom odpocząć, a następnie wróciliśmy do treningów - powiedział po zakończeniu turnieju kwalifikacyjnego trener Portorykanek.

Podkreślił, że teraz jego podopieczne muszą grać na olimpijskim poziomie. - Tak długo, jak ja będę trenerem, postaram się kontynuować to, co robiłem do tej pory. U mnie wszystkie zawodniczki będą musiały ciężko pracować. Przed turniejem World Grand Prix popracowaliśmy głównie nad elementami fizycznymi, technicznymi oraz postaramy się poprawić nasz system gry - powiedział.

W maju polskie siatkarki przygotowywały się na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku. Rozegrały serię meczów sparingowych z Czechami i Niemcami.

Jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek czeskiej ekipy jest Tereza Rossi z domu Matuszkova. - Bardzo dużo trenowaliśmy w okresie przygotowawczym - powiedziała. - Przed World Grand Prix w Polsce tylko pracowaliśmy już nad detalami. Naszym celem jest stworzenie mocnego teamu. Jesteśmy na etapie zgrywania zespołu. Bardzo sobie cenię współpracę z trenerem Alexandrem Waiblem, który jest dużej klasy fachowcem - powiedziała atakująca czeskiej reprezentacji, władająca pięcioma językami w tym polskim. W ostatnim sezonie wygrała z Pomi Casalmaggiore Ligę Mistrzyń, a w przeszłości z zespołem z Kalisza sięgała po mistrzostwo i Puchar Polski.

Trener reprezentacji Polski Jacek Nawrocki powołał wiele młodych zawodniczek, które będą debiutowały w tak prestiżowym turnieju.

Jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek jest rozgrywająca mistrza kraju Chemika Police, Joanna Wołosz. - Na zgrupowaniu jest dużo młodych dziewczyn. Dla nich gra w kadrze to nowość, zupełnie inne emocje. Ja znalazłam się w gronie tych nieco starszych, dlatego staram się pomagać i zachowywać zupełnie zwyczajnie. Nie mam zamiaru się mądrować, nie czuję takiej potrzeby. Kiedyś zmiany pokoleniowe wyglądały inaczej, były bardziej drastyczne. Teraz chyba nie ma aż takiego przeskoku - powiedziała Joanna Wołosz, cytowana na stronie internetowej swego klubu.

Zgrupowanie w Szczyrku zakończyło się w sobotę. - W miejscowym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS wykonaliśmy dużą pracę, która mam nadzieję w turniejach WGP przyniesie pozytywne rezultaty. Mieliśmy z ekipami Czech i Niemiec sporo grania i było ono nam bardzo potrzebne - podkreślił Jacek Nawrocki.

Kadra ze Szczyrku została następnie podzielona na dwie grupy. Jedna udała się do Twardogóry na Ligę Europejską, druga do Zielonej Góry na World Grand Prix.

W 2016 roku w rozgrywkach World Grand Prix od 3 czerwca do 12 lipca zagra 28 krajów. Finały pierwszej dywizji zaplanowano na 6-10 lipca w Bangkoku.

28 drużyn podzielono na trzy dywizje, z czego 12: obrończynie tytułu i światowy lider rankingu - USA, Chiny, Brazylia, Rosja, Japonia, Serbia, Włochy, Turcja, Niemcy, Tajlandia, Belgia oraz awansowana w zeszłym roku z 2. dywizji Holandia - zmierzą się ze sobą w pierwszej. Jej Runda Interkontynentalna rozegra się na przestrzeni trzech tygodni, w grupach po cztery zespoły, a pięć najlepszych w tabeli dołączy do gospodarzy turnieju Final Six w Tajlandii.

Dominikana, Argentyna, Portoryko, Kanada, Bułgaria, Czechy oraz Polska, wraz z zeszłorocznymi zwyciężczyniami 3. dywizji - Kenią, tworzą ośmiodrużynową dywizję drugą. W dywizji trzeciej znalazły się Kuba Algieria, Peru, Chorwacja, Kazachstan, Kolumbia, Meksyk i Australia.

Drugi turniej interkontynentalny World Grand Prix odbędzie się tydzień później (10-12 czerwca), we Włocławku, z udziałem grupy D2 (Argentyna, Kenia, Polska, Portoryko). W przypadku awansu do Final Four II Dywizji biało-czerwone zagrają 18 i 19 czerwca w bułgarskim Płowdiw.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane