Najnowsze newsy

Publicystyka

Publicystyka | 2015-03-23 19:10:39 | Nadesłał: Patryk Segda | Źrodlo: inf.własna

FC Barcelona - Real Madryt, czyli "El Clásico"

Od początku rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii oba zespoły postrzegane były jako reprezentanci swoich regionów – Katalonii i Kastylii. Rywalizacja obu zespołów miała podłoże polityczne i kulturowe.

Podczas rządów José Antonia Primo de Rivery, a zwłaszcza Francisca Franco dążenia Katalończyków do niepodległości. Nadawanie katalońskich imion i używanie katalońskiego języka było zakazane. Z czasem El Clásico zaczęło być postrzegane jako rywalizacja reprezentującej wolność i més que un club motto Barcelony oraz związanego z hiszpańskim centralizmem madryckiego Realu. Podczas wojny domowej prezydent Barcelony, Josep Sunyol zginął z rąk zwolenników Franco.

W latach 50. grał Alfredo Di Stefano początkowo w FC Barcelona (nie wystąpił jednak w oficjalnym meczu), a następnie przeszedł do Realu Madryt. Okoliczności tego transferu nie są do końca jasne, jednak Argentyńczyk poprowadził królewski klub do największych sukcesów w historii i jest uznawany za najlepszego piłkarza swoich czasów, drugim takim wydarzeniem były przenosiny portugalskiego skrzydłowego Luisa Figo na Santiago Bernabeu, mimo tego iż był jedną z czołowych postaci Katalończyków. Portugalczyk stał się w Katalonii wrogiem publicznym numer 1, a podczas jego pierwszego meczu w barwach madryckiego klubu na Camp Nou, na boisko poleciały butelki, telefony komórkowe, a nawet ścięta głowa świni.

Podczas meczu odbywającego się 10 kwietnia 2010 roku, kibice i zawodnicy uczcili minutą ciszy ofiary katastrowy pod Smoleńskiem. Ponadto piłkarze Realu Madryt, solidaryzując się z drugim bramkarzem drużyny, Jerzym Dudkiem, założyli czarne opaski.

Pierwsze El Clásico odbyło się w sezonie 1928/1929, zostało one zwyciężone przez klub z Madrytu po dwóch bramkach Morery, gola honorowego dla Dumy Katalonii zdobył Parera, jednak drugie spotkanie tych drużyn tamtego sezony zakończyło się zwycięstwem Barcelony po golu Sastre.

Pierwszy Hat-Trick w historii tej konfornacji został strzelony w następnym sezonie przez Jaime Lazcano dla Realu Madryt.

Bariera trzech goli została przekroczona przez Sañudo, strzelił on cztery gole wygranym przez Real spotkaniu 8:2 w 10. kolejce sezonu 1934/1935.

Aktualnie najlepszym wynikiem drużyny z Madrytu w tych derbach jest wygrana 8:2 z 1934 roku, a Barcelony to 7:2 z 1950 roku.

Strzelcem ostatniej bramki z Gran Derbi jest urugwajski napastnik - Luis Suarez, w wygranym 2:1 niedzielnym spotkaniu na Camp Nou.

Trzech najlepszych strzelców :
1. Lionel Messi (Barcelona) - 21 bramek
2. Alfredo Di Stéfano (Real Madryt) - 18 bramek
3. Raúl (Real Madryt) - 15 bramek
Cristiano Ronaldo (Real Madryt) - 15 bramek

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Najnowsze galerie

Polecane