Najnowsze newsy

Siatkówka

Siatkówka | 2019-03-20 10:59:09 | Nadesłał: Danka Albrecht | Źrodlo: pzps.pl

"Good Net" - ekologiczna akcja FIVB

Fot.: FIVB

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), włączyła się w akcję ekologiczną Fundacji Ghost Fishing, zajmującą się ochroną przyrody na obszarach morskich. Wspólny projekt obu podmiotów nosi nazwę „Good Net” („Dobra Siatka”).

Głównym założeniem programu „Good Net” jest recykling zużytych sieci rybackich, które zalegają w morzach i oceanach. Tzw. „sieci widmo” to sieci połowowe zagubione przez rybaków podczas sztormów, które nie ulegają rozkładowi i w dalszym ciągu, w sposób niekontrolowany, służą „połowowi” zaplątanych w nie ryb i morskich ssaków.

FIVB i Ghost Fishing Foundation zdecydowały się przeciwdziałać problemowi i zaproponowały ciekawe rozwiązanie. Wyłowione „sieci widmo” zostaną poddane recyklingowi, a następnie wykorzystane jako siatki do siatkówki plażowej i oddane do użytku dla lokalnej społeczności. Akcję „Good Net” zainaugurowano w miniony weekend na Copacabanie – plaży, która w 2016 roku gościła najlepsze siatkarskie duety podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. W inicjatywę włączyło się wielu brazylijskich gwiazd siatkówki, jak chociażby Giba, Bárbara Seixas, Fernanda Berti Alves czy Rogério de Souza Ferreira.

- Dla nas, siatkarzy i siatkarek, siatki zawsze były centrum gry i źródłem naszej radości. Dodatkowo wszyscy kochamy plażę i ciężko jest nam być obojętnym na sprawy ekosystemu. Kto może lepiej niż my pokazywać, jak wykorzystywać sieci do dobrych celów? – pyta legendarny Giba, mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata.

Projekt „Good Net” otrzymał także wsparcie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, dzięki czemu został włączony w kampanię Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) „Czyste morze”.

Każdego roku do oceanów trafia 640 000 ton narzędzi połowowych, w których nadal wyłapuje morskie zwierzęta i zagraża ekosystemowi. „Good Net” ma na celu podniesienie globalnej świadomości problemu, jednocześnie przyczyniając się do jego rozwiązania.

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane