Najnowsze newsy

Siatkówka

Siatkówka | 2018-07-09 08:42:45 | Nadesłał: Anna Jabłczyk | Źrodlo: plusliga.pl

John Speraw: Liga Narodów zmusza trenerów do podejmowania trudnych decyzji

Fot.: FIVB

- Mam wiele spostrzeżeń odnośnie tego turnieju – przede wszystkim są to rozgrywki, które zmuszają trenerów do korzystania z ławki rezerwowej. Przy takiej ilości spotkań granie podstawową szóstką cały czas jest po prostu niemożliwe. To akurat jest dobre, choć z drugiej strony rezultat końcowy może nie być satysfakcjonujący – stwierdził pytany o ocenę Ligi Narodów szkoleniowiec reprezentacji USA, John Speraw. Amerykanie wczoraj pokonali Brazylijczyków w meczu o brąz tej imprezy.

Gratuluję zdobycia brązowego medalu Ligi Narodów. Wczoraj rozegraliście kolejne trudne spotkanie, bo mimo, że zakończyło się ono w trzech setach, to jednak Brazylia walczyła dzielnie.

JOHN SPERAW
: - Jestem zadowolony z tego, że po sobotniej porażce w półfinale byliśmy w stanie podnieść się i zagrać dobre spotkanie. Nie załamaliśmy się i w meczu o trzecie miejsce zagraliśmy na wysokim poziomie, z energią i odpowiednią koncentracją. Bardzo trudno gra się spotkania o brąz zwłaszcza gdy finał był tak blisko. Jestem dumny z mojego zespołu, że potrafił się zmobilizować i zagrać na wysokim poziomie.

Finał rzeczywiście był blisko – kilka piłek zadecydowało o tym, że to Francuzi byli od was lepsi w półfinale. Jak zawodnicy poradzili sobie z tą porażką?

- Było bardzo ciężko. Tak naprawdę w konfrontacji z Brazylią to my byliśmy w trudniejszej sytuacji – Brazylijczycy byli wyraźnie gorsi od zespołu rosyjskiego w swoim półfinale i im na pewno łatwiej było sobie powiedzieć – ok, byliśmy gorsi, walczymy o brąz. My natomiast po zagraniu dobrego spotkania półfinałowego, w którym w zasadzie dwie piłki dzieliły nas od gry w finale, musieliśmy zresetować nasze umysły i wyjść na boisko maksymalnie skoncentrowani. Musieliśmy pozbyć się rozważań o tym co mogliśmy zrobić inaczej. Kluczem było skupienie się na konkretnym zadaniu jakim było wypełnianie założeń taktycznych i zwycięstwo.

W półfinale w trzecim secie przestawił pan Matta Andersona na pozycję atakującego, co przyniosło bardzo pozytywny rezultat. W meczu o brąz od początku postawił pan na Matta na tej pozycji. To chyba duże szczęście mieć tak uniwersalnego gracza w swoim zespole.

- Zgadzam się z tym, choć dla niego jest to trudna sytuacja, ponieważ nie jest w stanie wypracować specjalizacji na konkretnej pozycji. On jednak radzi sobie z tym całkiem dobrze i na obu pozycjach potrafi zagrać na światowym poziomie. Sądzę, że na całym świecie jest tylko kilku zawodników, którzy prezentują się tak świetnie na obu pozycjach. Na szczególną uwagę zasługuje jego umiejętność przyjmowania piłki, kiedy gra na lewym ataku – wielu wysokich zawodników dobrze radzi sobie z atakiem, ale już dużo gorzej z przyjęciem. W jego przypadku jest inaczej – przyjęcie piłki w jego wykonaniu podczas całej Ligi Narodów było na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też nawet gdy Matt gra na pozycji atakującego, wciąż może pomagać nam w przyjęciu.

Czy w kolejnych turniejach zamierza pan wciąż korzystać z opcji Matta na ataku? Jest Ben Patch, który gra na tej pozycji, ale nie zawsze spełnia oczekiwania. Wydaje się, że od czasów Claytona Stanleya drużyna USA ma problemy z obsadzeniem właśnie tej pozycji.

- Wydaje mi się, że jednak w naszym kraju nie ma wielu zawodników na tej pozycji, którzy reprezentowaliby światowy poziom – w innych państwach jest chyba lepiej pod tym względem. Staramy się zmaksymalizować potencjał tych kilku atakujących, których mamy. Jeśli Ben Patch będzie wciąż się rozwijał, to za dwa lata możemy być w zupełnie innej sytuacji i może te roszady z Mattem Andersonem nie będą konieczne. Na ten moment mamy to szczęście, że możemy posiłkować się Mattem w trudnych sytuacjach, więc jeśli zajdzie taka konieczność, to zapewne będę korzystał z tej możliwości w przyszłości.

*więcej na: plusliga.pl
** rozmawiała: Iwona Gąsior

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane