Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi zagraniczne

Ligi zagraniczne | 2019-01-12 16:17:08 | Nadesłał: Agnieszka Kaźmierska | Źrodlo: VfB Friedrichshafen / inf. własna

Z „Redwitzkiego” stał się Redwitzem

Fot.: Magdalena Kudzia

Od końca grudnia Rafael Redwitz występuje w barwach VfB Friedrichshafen. Vital Heynen zdecydował się na usługi doświadczonego rozgrywającego, aby jeszcze trochę ulepszyć swoją młodą ekipę. Brazylijczyk z francuskim paszportem dotarł nad Jezioro Bodeńskie z Asseco Resovii Rzeszów i ma kontrakt do końca sezonu. W wieku 38 lat chce udowodnić, że wiek to tylko „cyfra w dowodzie” i planuje osiągnąć ze swoim nowym zespołem duży sukces.

- W końcu ludzie wypowiadają poprawnie moje nazwisko. W Polsce zawsze mówili na mnie „Redwitzki” – śmieje się Rafael Redwitz, który przez swoich kolegów nazywany jest po prostu „Rafą”. Redwitz wyjmuje swój telefon i pokazuje mapę, które wysłał mu jego ojciec. Widać na niej drogę z Friedrichshafen do Redwitz an der Rodach, małej miejscowości w Górnej Frankonii. Jego dziadek urodził się tam w pobliżu, opowiedział mu jego ojciec. – W Göppingen także mam kilku krewnych – opowiada ojciec dwójki dzieci, które urodziły się w Brazylii, a w międzyczasie otrzymały francuskie paszporty. – Odkąd jestem w Niemczech, zajmuję się moimi korzeniami. Być może pojadę do moich krewnych. To naprawdę byłoby świetne.

Genealogia nie może być głównym zadaniem Redwitza w najbliższych tygodniach. Ponieważ dołączył do klubu, aby grać w siatkówkę. Vital Heynen zdecydował się na jego usługi, po tym jak polski topowy zespół Asseco Resovia Rzeszów zasugerował zawodnikowi odejście z zespołu. – W Resovii byłem w podobnej sytuacji do tej, którą mam we Friedrichshafen. Ustaliłem z prezesem i trenerem, że mam pomagać swoim doświadczeniem i było to dla mniej ok. Redwitz grał w pierwszych meczach w sezonie. Jego kolega i były zawodnik BR Volleys, Kawika Shoji, opuścił dużą część przygotowań z powodu występów na Mistrzostwach Świata.

Rzeszów miał problemy z kontuzjami, wyniki się nie spełniały oczekiwań. – Potem przyszedł nowy prezes i nowy trener – wyjaśnia Rafael Redwitz. Shoji stał się reżyserem gry na boisku, Redwitz nie stał się jednym z trzech cudzoziemców, którzy mogą wystąpić na boisku. Przyglądał się grze swoich kolegów. – To nie była łatwa decyzja, byłem zaskoczony – mówi rozgrywający. – Przy podejmowaniu decyzji nie chodziło o moją siatkarską jakość, lecz o nowy plan trenera. Musiałem to zaakceptować.

Podczas opowiadania tej historii Redwitz wydaje się być wesoły, ale także nieco rozczarowany. Nie jest pamiętliwy, ponieważ trzydziestoośmioletni profesjonalista wie, że tak funkcjonuje sport. I właśnie dlatego Vital Heynen ściągnął go do Friedrichshafen. Bo ma 38 lat i jest doświadczony. To powinno pomóc młodej drużynie. Heynen rzadko widywał zawodników, którzy zbliżają się do przekroczenia 30 roku życia i są w „takiej formie”. – Mój wiek jest widoczny w dokumentach, ok. Jednak nigdy nie miałem poważnej kontuzji i zawsze miałem szczęście do zaplecza medycznego w moich klubach – mówi „Rafa”. – To pozwala Ci być w topowej formie w wieku 38 lat.

To pokazał już podczas treningu. – Wywiera presję na Jakubie Janouchu i jakość treningów się poprawiła – mówi Heynen. Czy teraz będzie trwać pojedynek o miejsce podstawowego rozgrywającego z Janouchem? – Nie – ucina Redwitz. – Jakub dobrze wykonuje swoją pracę, jest zawodnikiem reprezentacji i dużo ze sobą rozmawiamy. Żaden z nas nie zadziera nosa. Zachęcamy siebie nawzajem, aby być jeszcze lepszym. Heynen tak sobie to wyobraził. Być może Redwitzowi spodoba się w ojczyźnie jego ojca tak bardzo, że będzie chciał tutaj zostać na jeszcze jeden sezon. – Czy będę jeszcze grać w wieku 39 lat? Nie wiem – uśmiecha się Redwitz. – Nie, teraz już tak na poważnie. Chcemy zostać Mistrzem Niemiec i wywalczyć krajowy puchar. Oczywiście chcemy zaawansować do kolejnej rundy Ligi Mistrzów. O niczym więcej w tej chwili nie myślę.

* autorką tłumaczenia jest Agnieszka Kaźmierska, przeglądligowy.com

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane