Polecamy

Najnowsze newsy

Siatkówka » Ligi polskie » PlusLiga

PlusLiga | 2018-02-22 11:46:35 | Nadesłał: Agnieszka Kaźmierska | Źrodlo: Dafi Społem Kielce

"Fundamenty mistrza. Profesjonalne przygotowanie motorycznie w siatkówce"

Fundamenty mistrza. Profesjonalne przygotowanie motorycznie w siatkówce - to książka napisana przez Dawida Gadulę, trenera przygotowania motorycznego i fizjoterapeutę pracującego w Dafi Społem Kielce oraz w młodzieżowej reprezentacji Polski.

- Napisanie książki zajęło mi 7 miesięcy. Informacji w niej zawartych nie znajdziemy nigdzie w Internecie, a już na pewno nie w języku polskim. W treningu amatorów, półamatorów często przychodzi trening kulturystyczny, który nie zawsze ma rację bytu. Swoją wiedzę nabytą podczas pracy ze sportowcami postanowiłem streścić w książce – mówi autor.

Publikacja zawiera niespełna 400 stron praktycznej wiedzy o kształtowaniu fizyczności, przekazanej w zrozumiały i przejrzysty sposób oraz blisko 100 zdjęć wraz z instruktażem, które przedstawiają jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Adresowana jest przede wszystkim do półzawodowców, amatorów oraz trenerów siatkarskich. Pozwala zmaksymalizować efekty pracy, minimalizując ryzyko urazów.

W książce można znaleźć gotowe plany treningowe i schemat prawidłowej rozgrzewki oraz spostrzeżenia, na co zwracać szczególną uwagę oraz jak uchronić się od najczęstszych urazów i kontuzji.

Fundamenty Mistrza rozwiązują konkretne problemy. Między innymi:
Czym jest trening motoryczny i dlaczego jest niezbędny dla każdego siatkarza?
Jak dostosować trening pod charakterystykę gry jaką jest siatkówka halowa?
Które zdolności motoryczne dominują w siatkówce?
Jak prowadzić periodyzacje treningu siłowego w zależności od celów?
Co stanowi istotę treningu motorycznego?
Jakie są najważniejsze (fundamentalne) ćwiczenia w rozwoju siły oraz mocy?
Czy warto korzystać z gadżetów treningowych?
Na jakie urazy i kontuzje najczęściej narażony jest siatkarz i jak z tym walczyć?
Czy warto rejestrować trening?
Czy trening siatkarki powinien się różnić od treningu siatkarza? Na co zwrócić uwagę w obu przypadkach?
Kiedy rozpocząć trening siłowy?

…oraz wiele, wiele więcej.

Treść książki została poparta przede wszystkim rzetelnymi badaniami dotyczącymi rozwoju motorycznego oraz wiedzą i doświadczeniem w pracy z zawodowymi siatkarzami.

- Podczas pisania należało posiłkować się sprawdzoną wiedzą, czyli badaniami na sportowcach, które trzeba było wyszukać i przetłumaczyć na język polski. Badania prowadzone były pod kątem treningów – jak wpływa dany rodzaj treningu, czy nawet same ćwiczenia na kondycję fizyczną zawodników i ich zdolności motoryczne. Zrozumienie tych badań bardzo mocno pomaga w pracy z wszystkimi sportowcami, od amatorów po zawodowców – podkreśla Dawid Gadula.

Swoją opinią dotyczącą rangi odpowiedniego przygotowania fizycznego podzielili się: Wilfredo León, Aleksandar Atanasijević, Joandry Leal, Marcin Komenda, Leo Andrić, Konrad Formela, Peter Wohlfahrtstätter, Sinan Tanik, Fernando Hernández, David Fiel.

Książka dostępna pod adresem: www.motoryczny.pl

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Siatkówka

PlusLiga

Najnowsze galerie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Polecane