Najnowsze newsy

Publicystyka

Publicystyka | 2017-09-08 00:45:17 | Nadesłał: Sylwia Kuś-Vega | Źrodlo: inf. własna

José Luis Santiago Gutiérrez: Koncentrujemy się tylko na awansie

Fot.: Edwin Arturo Vega Aquino

- Za nami kolejny tydzień przygotowań zespołu i z każdym dniem jest coraz lepiej. Liczmy, że nasza forma na początek sezonu będzie już optymalna. Cele mamy klarownie sprecyzowane - chcemy zwyciężać we wszystkich spotkaniach. Nie pozostało nam wiele czasu, gdyż liga startuje jeszcze w tym miesiącu. Musimy zacząć zapisywać cenne wygrane - informuje sympatyków klubu KS Acana Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice, José Luis Santiago Gutiérrez.

Jednym z ciekawszych spotkań turnieju Beyer Futsal Masters była przeprawa Orła z Finami, która niestety nie zakończyła się dla was happy endem. Chociaż nie brakowało wam woli walki, ostatecznie to rywale z Tampere opuścili boisko ze zwycięstwem. Jak myślisz, dlaczego tak się stało?

José Luis Santiago Gutiérrez: - To prawda, mecz zakończył się wynikiem 1:3, jednak należy pamiętać, że przegraliśmy z przeciwnikiem, mogącym pochwalić się tytułem wielokrotnego mistrza Finlandii. Nasze zespoły mają odmienne cele - my tworzymy projekt, którego celem jest awans do ekstraklasy. Mimo tego, wierzyliśmy oczywiście, że zdołamy sięgnąć w tym meczu po jakiś punkt do ogólnej klasyfikacji, a następnie wyszarpać coś także w ostatnim ze spotkań grupowych (Orzeł zmierzył się w nim z graczami ze Słomnik - przypis red.). Ten punkt z Finami był zresztą realny - gdybyśmy wykorzystali nasze dwa przedłużone rzuty karne, zapisalibyśmy remis.

Wśród uczestników tegorocznych zmagań, której areną była hala Orbita, znalazła się m.in. ekipa Barcelony, czyli twoi rodacy. Z której części Hiszpanii ty się wywodzisz?

- Pochodzę z miasteczka położonego obok Tarragony. To godzina drogi od Barcelony, mniej więcej sto kilometrów. Co prawda urodziłem się w Kordobie (Andaluzja - przypis red.), niemniej jednak całe moje życie związane było właśnie z Katalonią. W ekipie Barcelony mam kilku znajomych. Bardzo ucieszyłem się, że przyjadą oni na turniej we Wrocławiu i znów się z nimi zobaczę - już od dawna nie miałem ku temu okazji. Warto tutaj dodać, że Barcelona dysponuje utalentowanymi, młodymi zawodnikami. Chociaż biegaliśmy aż do utraty tchu i walczyliśmy z całych sił, ostatecznie to nie wystarczyło.

Zdradź proszę, czy dobrze czujesz się w Polsce i jak radzisz sobie z tutejszym klimatem?

- Kiedy w zeszłym roku sprowadziłem się do Polski, wszystko było dla mnie nowe, w tym klimat, jaki tu panuje. Prawdą jest na pewno, że zimy w Polsce są ciężkie - praktycznie nie widzisz słońca, bo o czwartej-piątej robi się już ciemno. W nocy podkręcam zawsze ogrzewanie na "maksa", żeby nie zmarznąć (śmiech), staram się też ciepło ubierać. W poprzednim sezonie ligowym, w styczniu, wyruszaliśmy z zespołem na mecze przy minus dwudziestu dwóch stopniach. Zimno jest niewątpliwie bardzo odczuwalne, ale da się to wytrzymać. Według mnie, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia się.

Na ile zdołałeś przyswoić sobie już podstawy języka polskiego?

- Szczerze mówiąc, zanim znalazłem się w Polsce nie wiedziałem niczego o tym kraju. Teraz wiem już, że język polski jest bardzo trudny - wymowa to jedno, a pisownia to drugie. Na razie opanowałem podstawowe słowa, typu: przywitania, numery czy kolory. Z czasem, żyjąc tu, poznaję znaczenie coraz większej liczby słów. Być może któregoś dnia będę w stanie porozmawiać po polsku, a nie tylko wyłapywać pojedyncze wyrazy. Często słysząc rozmowy kolegów, proszę, by przetłumaczyli mi to, o czym mówią na język angielski - w ten sposób się uczę, a przynajmniej powoli próbuję.

Czego kibice Orła spodziewać się mogą po was w nowym sezonie?

- Za nami kolejny tydzień przygotowań zespołu i z każdym dniem jest coraz lepiej. Liczmy, że nasza forma na początek sezonu będzie już optymalna. Jak wspomniałem wcześniej, cele mamy bardzo klarownie sprecyzowane - chcemy zwyciężać we wszystkich spotkaniach i znaleźć się w ekstraklasie. Wszyscy w zespole koncentrujemy się tylko i wyłącznie na tym. Nie pozostało wiele czasu, gdyż liga startuje jeszcze w tym miesiącu. Musimy wystartować wraz z nią na sto procent i zacząć zapisywać cenne wygrane.


* Rozmawiała Sylwia Kuś-Vega - przegladligowy.com

** Fotogaleria ze spotkania Ilves FS Tampere - KS Acana Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice dostępna tutaj

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Najnowsze galerie

Polecane