Najnowsze newsy

Publicystyka

Publicystyka | 2017-06-09 22:32:11 | Nadesłał: Agnieszka Kaźmierska | Źrodlo: inf. prasowa / inf. własna

45. MEMORIAŁ ŻYLEWICZA – GRAND PRIX GDAŃSKA

Już w najbliższą środę na stadionie AWFiS w Gdańsku-Oliwie odbędzie się 45. edycja Memoriału Żylewicza.

DYREKTOR MEMORIAŁU:

Szanowni Państwo,
45. MEMORIAŁ ŻYLEWICZA – GRAND PRIX GDAŃSKA – realizowany od 1973 r. przez Klub Lekkoatletyczny „LECHIA” Gdańsk poświęcony jest pamięci wybitnego trenera i działacza, który był jednym z twórców KS „LECHIA” Gdańsk, a potem silnej reprezentacji Polski – Wunderteamu.
MEMORIAŁ jest jedną z najważniejszych imprez lekkoatletycznych w Polsce, rozgrywany w ramach elitarnego cyklu – Lekkoatletyczny Pucharu Polski. O randze Memoriału stanowi siła tradycji, wysoki poziom sportowy i profesjonalna organizacja. Podczas Memoriału zawodnicy bili rekordy świata, Europy i kraju. Między innymi Wioletta Janowska pobiła Rekord Świata w biegu na 2000 m z przeszkodami /2006r./, a Monika Pyrek uzyskała w 2008r. jeden z najlepszych w świecie wyników w skoku o tyczce. Podczas Memoriału rekordy świata ustanawiali także zawodnicy niepełnosprawnymi.
W 2017 r. Memoriał uzyskał status National Permit Meeting i został umieszczony w Europejskim Kalendarzu Mityngów EAA. Start w Memoriale jest dla polskich i pomorskich zawodników jedną z ostatnich eliminacji do Drużynowych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.
W następnych latach będziemy zabiegać o zwiększenie rangi sportowej Memoriału. Pokazując gwiazdy lekkiej atletyki pragniemy promować tę najważniejszą dyscyplinę olimpijską w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży. Ważne też jest promowanie współzawodnictwa sportowego osób niepełnosprawnych w ramach programu „Integracja przez Sport”.
KL „LECHIA” Gdańsk od 72 lat realizuje także misję sportowego rozwoju zawodników, przyczyniając się do tworzenia obszernego rozdziału historii klubowej lekkiej atletyki, daleko wykraczającej poza regionalny wymiar. Nasi lekkoatleci rozsławili gdański i polski sport na arenach całego świata. Szczególną pozycję wśród nich zajmują zdobywcy pierwszych medali olimpijskich i mistrzostw świata dla Klubu: Kazimierz Zimny brązowy medalista na 5000 m podczas Igrzysk Olimpijskich Rzym'1960 i Monika Pyrek brązowa medalistka w skoku o tyczce podczas Mistrzostw Świata Edmonton'2001.
Dziś ich następcy sięgają po laury zwycięstwa podczas krajowych i międzynarodowych imprez mistrzowskich. Liczymy, że przy aktywnej współpracy z władzami samorządu Gdańska i Sponsorami stworzymy im ścieżkę rozwoju prowadzącą do następnych Igrzysk w 2020r.


PARTNER OFICJALNY KONKURENCJI NIEPEŁNOSPRAWNYCH:

Szanowni Państwo,
w ramach Programu Integracji Osób Niepełnosprawnych podczas 45. Memoriału Żylewicza odbędą się po raz kolejny atrakcyjne konkurencje dla zawodników niepełnosprawnych: Wyścigi 1500 m „wózkarek” Kobiet i 1500m „wózkarzy” Mężczyzn, pchnięcie kulą Kobiet i Mężczyzn oraz bieg na 1500m. Celem tego projektu jest propagowanie problematyki osób niepełnosprawnych, a także promocja idei integracji społecznej.
Bazując na wieloletnich doświadczeniach w obsłudze projektów na rzecz osób niepełnosprawnych chcemy tę problematykę szerzej promować poprzez sport. Jest to możliwe dzięki partnerskiej współpracy z PFRON i Marszałkiem Województwa Pomorskiego.
Współzawodnictwo daje możliwość realizacji pasji związanych ze sportem. Zawodnicy niepełno-sprawni swoje sportowe pasje realizują dzisiaj podczas Wyścigu na 1500 m „wózkarek” Kobiet i 1500m „wózkarzy” Mężczyzn, pchnięcia kulą Kobiet i Mężczyzn oraz 1500m odbywających się w ramach 45. Memoriału Żylewicza.
Pozytywny odbiór rozgrywanych już po raz czternasty zawodów potwierdza, iż międzynarodowy mityng lekkoatletyczny jest bardzo dobrym miejscem do promocji współzawodnictwa niepełnosprawnych sportowców. Umożliwia im uczestnictwo w życiu sportowym i publicznym. Ukazanie zmagań zawodników i ich pasji w mediach podnosi poziom wiedzy nt. niepełnosprawności w społeczeństwie, wyzwala pozytywne emocje.
Energetyczne pasje to energia do działania, a przede wszystkim ciepłe emocje. Miło nam podkreślić, że wzorem lat ubiegłych PFERON i Marszałek Województwa Pomorskiego są Partnerem Oficjalnym zmagań sportowych w konkurencjach: Wyścig na 1500 m „wózkarek” Kobiet i 1500m „wózkarzy” Mężczyzn, pchnięcie kulą Kobiet i Mężczyzn.


REKTOR AWFiS:

Drodzy Przyjaciele Lekkiej Atletyki,
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego ma zaszczyt i przyjemność gościć uczestników 45. Memoriału Józefa Żylewicza, imprezy, o prestiżu której decyduje nie tylko osobowość jej patrona, świetnego biegacza i znakomitego trenera, ale także wspaniała – sięgająca już ponad cztery dekady tradycja. W memoriałowych annałach znajdziemy opisy wielu wspaniałych pojedynków toczonych przez czołowych lekkoatletów świata, memoriałowe statystyki pełne są znakomitych wyników, a biegacze oraz chodziarze mogą walczyć na memoriałowej bieżni o medale mistrzostw Polski.
Dziś, w dobie powszechnej komercjalizacji, kiedy o randze i obsadzie imprezy sportowej decydują w dużej mierze pieniądze, nie jest łatwo zapewnić obecność na zawodach gwiazd pierwszej wielkości. Dlatego tym bardziej należy docenić wysiłek organizatorów, niestrudzenie dbających o wysoki poziom memoriałowych zmagań, oraz tych sportowców – a jest ich wielu – dla których Memoriał jest czymś więcej niż tylko kolejnym punktem w rocznym kalendarzu startów.
Tegoroczna impreza organizowana jest przed Drużynowymi Mistrzostwami Europy i Mistrzostwami Świata w Londynie. Gwiazdy polskiej lekkoatletyki będą rywalizować o minima do tych najważniejszych imprez. Jestem przekonany, że także zawody odbywające się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu usatysfakcjonują licznych sympatyków dyscypliny nieprzypadkowo nazywanej „Królową Sportu”.
I niech zwyciężą najlepsi!


KONKURENCJE MEMORIAŁU:

3000 m kobiet - Grand Prix Gdańska
Kobiety
bieg na 100 m
bieg na 200 m
bieg na 400 m
bieg na 800 m
bieg na 3000 m
chód na 5000 m (pk)
pchnięcie kulą
rzut dyskiem
rzut oszczepem
skok w dal
skok o tyczce (pk)
Mężczyźni
bieg na 100 m
bieg na 200 m
bieg na 400 m
bieg na 800 m (pk)
bieg na 1500 m
bieg na 3000 m (pk)
chód na 5000 m (pk)
pchnięcie kulą
skok w dal
rzut oszczepem

Dodaj do:
Wykop

Dodaj komentarz

Aby móc komentować, musisz być zalogowany.

Zaloguj się, albo gdy nie masz jeszcze konta Zarejestruj się

Logowanie

Newsletter

Ostatnio zarejestrowani

Najnowsze galerie

Polecane